Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... aderare la grup infractional in forma continuata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

aderare la grup infractional in forma continuata

unde se incadreaza ca si pedeapsa?
3-15 ani
banui ca este in functie de gravitatea faptei sau?vorbind cit risca politisti de frontiera arestati in februarie????la care se adauga bineinteles si luarea de mita????
Pedeapsa depinde de multe aspecte si va intra in concurs cu mai multe infractiuni, nu numai cu luarea de mita.
majoritatea o sa scape .
vor cadea vreo 2-3 mici care nu reprezinta nimic.
altii o sa ia totul asupra lor ca sa scape pe majoritatea.
Pedeapsa prevăzută de lege este 5-20 ani. Aceasta intra în concurs cu celelate infracţiuni care au constituit scopul realizării unui grup infracţional. Individualizarea pedepsei se face în funcţie de circumstanţele reale şi personale ale fiecărui inculpat.