Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale investire ordonanta presidentiala pt somatie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

investire ordonanta presidentiala pt somatie

daca fac cerere de investire a ordonanatei presid . pt somatia de plata , trimit cererea la judecatoria care a emis ordonanta, platesc taxa de 4 lei + timbru de 0.15 dar TRIMIT ATASAT LA CERERE SI ORDONANTA EMISA DE INSTATA SA O INVESTEASCA???
INSTANTA ORICUM ARE LA DOSAR ALTE EXEMPLARE...DECI CE FAC ?? TRI MIT??
din cate m-am mai interesat se face intai legalizarea apoi investire cu taxe de 2 lei respectiv 4 lei + timbre.
eu as spune ca depui la instanta cerere+exemplarul pe care l-ai primit (daca ai numai copie o dactilografiezi/tehnoredactezi) + taxa timbru 6 lei+0,3 timbru judiciar si imputernicire de a depune cererea si a ridica titlul executoriu.
ahaaa, corect si imputernicire.
multam
Am rugamintea, romibaro, din ce reglementare ai extras taxa de timbru de 6 lei pentru investirea cu formula executorie?
Pentru ca legea 146/1997 actualizata la 1 ian 2007 prevede taxa de 4 lei
Multumesc.
4 lei este investirea, insa nu se poate investi o hotarare fara a fi in prealabil legalizata (2 lei taxa).
asa ca pentru legalizare si investire se platesc 6 lei.
:)