avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale investire ordonanta presidentiala pt somatie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

investire ordonanta presidentiala pt somatie

daca fac cerere de investire a ordonanatei presid . pt somatia de plata , trimit cererea la judecatoria care a emis ordonanta, platesc taxa de 4 lei + timbru de 0.15 dar TRIMIT ATASAT LA CERERE SI ORDONANTA EMISA DE INSTATA SA O INVESTEASCA???
INSTANTA ORICUM ARE LA DOSAR ALTE EXEMPLARE...DECI CE FAC ?? TRI MIT??
Cel mai recent răspuns: romibaro , utilizator 17:00, 4 Iunie 2007
din cate m-am mai interesat se face intai legalizarea apoi investire cu taxe de 2 lei respectiv 4 lei + timbre.
eu as spune ca depui la instanta cerere+exemplarul pe care l-ai primit (daca ai numai copie o dactilografiezi/tehnoredactezi) + taxa timbru 6 lei+0,3 timbru judiciar si imputernicire de a depune cererea si a ridica titlul executoriu.
ahaaa, corect si imputernicire.
multam
Am rugamintea, romibaro, din ce reglementare ai extras taxa de timbru de 6 lei pentru investirea cu formula executorie?
Pentru ca legea 146/1997 actualizata la 1 ian 2007 prevede taxa de 4 lei
Multumesc.
4 lei este investirea, insa nu se poate investi o hotarare fara a fi in prealabil legalizata (2 lei taxa).
asa ca pentru legalizare si investire se platesc 6 lei.
:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie de plata ion_ceci ion_ceci Buna ziua, Se poate folosi procedura somatiei de plata in urmatoarea situatie? Debitorul pt. plata facturii emite fila c.e.c. fara acoperire. Creditorul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua emilia1990@yahoo.com emilia1990@yahoo.com am si eu o intrebare ca sa investesti o hotarare judecatoreasca trebuie intai sa legalizezi hotararea respectiva si dupaia sa o depui pentru investire?si ... (vezi toată discuția)
Copie nelegalizata hotarare judecatoreasca Cristianna Cristianna Buna ziua!Am primit la sediul firmei o hotarare judecatoreasca pe somatia de plata,favorabila noua.Hotararea s-a ratacit ulterior,s-a pierdut, asa ca am facut ... (vezi toată discuția)