Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dovada legala de custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dovada legala de custodie

Anul acesta am aplicat, impreuna cu tatal meu pentru rezidenta canadiana. Am facut o cerere la notar cum ca maica-mea e de acord sa aplic impreuna cu tatal meu(eu fiind minor), dar nu a fost de ajuns, iar ambasada i-a cerut tatalui meu o dovada legala de custodie asupra mea. Ce insemna asta? Cum se obtine?
Am uitat sa spun ca tatal si mama mea nu sunt si nu au fost casatoriti.

Multumesc anticipat,
Mihai Petrescu.
???!!!
In exercitiul drepturilor fata de copii, barbatul si femeia au drepturi EGALE ( art. 1din codul familiei) si prin urmare pot hotara IMPREUNA asupra locului resedintei copilului lor... Si inteleg ca exista intelegere intre parintii tai...
?! nu stiu daca e ceva ce imi scapa mie in acest moment....dar cred ca ati putea cere serviciului de autoritate tutelara de la primaria localitatii unde locuiti sa ateste pe o bucata de hartie care este legea si principiul (cel al egalitatii) care se aplica in Romania.
Buna ziua

- Numele meu este Florian Dumitru si am o mare rugaminte...
ex-sotia a plecat din tara cu copilul...
- Am fost casatoriti doi ani...(dar am trait impreuna cinci ani) in urma careia a rezultat un copil
pe nume Patrick... (in varsta de doi ani si opt luni).
- In urma divortului de comun acord, costodia copilului apartine
mamei.
- A plecat initial in Marea Britanie dupa care in Canada...
- Ma puteti ajuta cu niste raspunsuri va rog...
- Cum este posibil sa poata iesi din comunitate (dupa cate stiu eu, in cumunitate poate iesi cu copilul) dar afara din comunitate fara semnatura mea, este posibil ?si daca da este vreo lege unde sa spuna acest lucru clar... ???
- Ce pot face ?... nu doresc decat sa imi pot vedea copilul !
- Sau daca stiti pe cineva care ar putea sa ma ajute... v-as ruga foarte mult
sa ma puneti in legatura cu aceea persoana

De asemenea platesc pensia alimentara si am un program de vazut copilul ( doua weekenduri pe luna)...

Multumesc mult

Buna ziua
- Numele meu este Florian Dumitru si am o mare rugaminte...
ex-sotia a plecat din tara cu copilul...
- Am fost casatoriti doi ani...(dar am trait impreuna cinci ani) in urma careia a rezultat un copil
pe nume Patrick... (in varsta de doi ani si opt luni).
- In urma divortului de comun acord, costodia copilului apartine
mamei.
- A plecat initial in Marea Britanie dupa care in Canada...
- Ma puteti ajuta cu niste raspunsuri va rog...
- Cum este posibil sa poata iesi din comunitate (dupa cate stiu eu, in cumunitate poate iesi cu copilul) dar afara din comunitate fara semnatura mea, este posibil ?si daca da este vreo lege unde sa spuna acest lucru clar... ???
- Ce pot face ?... nu doresc decat sa imi pot vedea copilul !
- Sau daca stiti pe cineva care ar putea sa ma ajute... v-as ruga foarte mult
sa ma puneti in legatura cu aceea persoana
De asemenea platesc pensia alimentara si am un program de vazut copilul ( doua weekenduri pe luna)...
Multumesc mult

minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti sau minorului care este titular al cartii de identitate si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila.
In ceea ce priveste nerespectarea programului de vizitare a copilului , va puteti adresa instantei de judecata cu o cerere.