Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate!
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate!

Buna ziua !

Ma numesc Stefan Niculina, si am si eu o mare nelamurire!!!
Sunt in partaj cu fostul sot, impartim apartamentul si alte bunuri comune!
Mie mi s-a facut buletin provizoriu, pt ca mi s-a schimbat numele, insa procesul se va intinde si vreau sa plec din tara sa fac banii necesari pt a-l despagubi pe el(cu buletin provizoriu nu pot iesi din tara si nici pasaport nu mi se face)!

Intrebarea mea este daca mai pot intra in casa pe care o impart cu el, avand buletin pe alta adresa?
Apartamentul este cumparat impreuna cu el, 50%-50% !!!

Astept raspunsul dvs!B-)

Va multumesc !!!
djpadrecito, utilizator
Atata vreme cat nu s-a pronuntat o sentinta definitiva si irevocabila privind partajarea bunurilor comune, apartamentul este bun comun si chiar daca nu aveti adresa din buletin acolo, puteti intra fara grija.
av.M.Hornea
Da, pentru ca sunteti coproprietara a imobilului.
de ce nu vi se elibereaza pasaport?
daca dansul nu va lasa sa intrati in locuinta, nu aveti cum intra decat cu o hotarare judecatoreasca de reintegrare in spatiu, pusa in aplicare de un executor. de ce vreti sa intrati in casa daca doriti sa plecati in strainatate?

- cererea tip model 1 şi anexa (cartonaş);
- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original şi copie xerox. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoţită de certificatul de naştere, în original şi copie xerox. În cazul prezentării buletinului de identitate sau cărţii de identitate provizorii, se vor anexa 2 copii xerox;
- dovada achitării taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului:
• 32 LEI - taxa consulară (se poate achita la agenţiile CEC sau Trezorerie);
• 64,20 LEI - costul paşaportului (se poate achita la agenţiile CEC sau sucursalele BCR);
- paşaportul anterior, dacă este cazul.
gi-jane2, moderator
Va multumesc tuturor pt lamuriri!

Eu locuiesc in apartamentul aflat in litigiu, fostul sot, sta la tara!

Cei de la ev populatiei nu vor sa imi elibereze carte de identitate normala si nici pasaport (pt ca ei zic ca am buletin provizoriu)

Eu sunt din Caracal!
Cui sa ma mai adresez, daca cei de la ev. populatiei nu vor?
djpadrecito, utilizator
de ce v-a facut buletin provizoriu?