Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

am terminat facultatea dar mi-am aminat licenta pina in iarna. oare pot beneficia de ajutor de somaj?
Nu veti putea beneficia de somaj, conditia pentru a obtine indemnizatia o constituie printre altele si absolvirea studiilor cu diploma de licenta obtinuta.
1. Nici Legea 76/2002, nici Normele de aplicare nu precizeaza ca este nevoie de diploma de licenta.
2. Mergeti la AJOFM (in termen de 60 de zile de la absolvire) cu o adeverinta de absolvent si vedeti ce va zice.
3. Am gasit textul legal care va intereseaza, in Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 51^1. - (1) Angajatorii care incadreaza in munca, pe durata nedeterminata, absolventi de invatamant superior care nu au promovat examenul de licenta beneficiaza, in conditiile legii, de subventia prevazuta la art. 80 alin. (1) lit. b) din lege.
(2) Prevederile art. 80 din lege se aplica in situatia in care angajatorii incadreaza in munca, pe durata nedeterminata, absolventi ai unor institutii de invatamant care la data absolvirii studiilor nu aveau raporturi de munca sau de serviciu.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane