Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... succesiune bunica
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

succesiune bunica

V-as ruga sa mi dati un raspuns la speta urmatoare:
- pentru bunica nu s-a facut succesiune;
- pentru unchi s-a facut succesiunea;
- pentru mama nu s-a facut succesiunea;
- pentru tata s-a facut succesiunea.
Intrebarea este daca se poate face succesiunea dupa bunica, ea a decedat in 1983.

Va multumesc
Bunicul dvs mai traieste?
Cati copii a avut bunica?
Unchiul a avut descendenti?A fost casatorit?
Bunicul a decedat inaintea bunicii. Bunica a avut 2 copii : unchiul si mama mea. Unchiul nu a fost casatorit, nu a avut descendenti, el a decedat inaintea mamei mele. Mama a avut 2 copii. Tatal a decedat dupa mama, eu si sora mea suntem copii lui.

Multumesc pentru raspunsul Dvs.
Bineinteles ca puteti sa dezbateti succesiunea dupa bunica si mama dvs.
Mergeti cu sora la un notar.
O sa platiti impozit ca ati depasit cu mult termenul de 2 ani de la deschiderea succesiunii ( data decesului) dar nu mai conteaza, trebuie sa dezbateti ca sa deveniti proprietare.
Bunica a decedat in 1983, nu este cam mult de atunci? Deschiderea succesiunii se face unde a fost ultimul domiciliu? Dar in 1983 nu erau imobilele in circulatie civila.

Multumesc pentru raspunsul Dvs
Cum sa nu fie imobile in circuitul civil? Erau si in 1983, fireste.

Fiind vorba de mosteniri succesive, puteti dezbate la un notar din circumscriptia domiciliului mamei.
Nu e mult de atunci daca va intelegeti amiabil cu toti mostenitorii, dupa cum reiese din speta, dvs. si sora.