avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... succesiune bunica
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

succesiune bunica

V-as ruga sa mi dati un raspuns la speta urmatoare:
- pentru bunica nu s-a facut succesiune;
- pentru unchi s-a facut succesiunea;
- pentru mama nu s-a facut succesiunea;
- pentru tata s-a facut succesiunea.
Intrebarea este daca se poate face succesiunea dupa bunica, ea a decedat in 1983.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: tobescu , utilizator 22:25, 23 Iunie 2010
Bunicul dvs mai traieste?
Cati copii a avut bunica?
Unchiul a avut descendenti?A fost casatorit?
Bunicul a decedat inaintea bunicii. Bunica a avut 2 copii : unchiul si mama mea. Unchiul nu a fost casatorit, nu a avut descendenti, el a decedat inaintea mamei mele. Mama a avut 2 copii. Tatal a decedat dupa mama, eu si sora mea suntem copii lui.

Multumesc pentru raspunsul Dvs.
Bineinteles ca puteti sa dezbateti succesiunea dupa bunica si mama dvs.
Mergeti cu sora la un notar.
O sa platiti impozit ca ati depasit cu mult termenul de 2 ani de la deschiderea succesiunii ( data decesului) dar nu mai conteaza, trebuie sa dezbateti ca sa deveniti proprietare.
Bunica a decedat in 1983, nu este cam mult de atunci? Deschiderea succesiunii se face unde a fost ultimul domiciliu? Dar in 1983 nu erau imobilele in circulatie civila.

Multumesc pentru raspunsul Dvs
Cum sa nu fie imobile in circuitul civil? Erau si in 1983, fireste.

Fiind vorba de mosteniri succesive, puteti dezbate la un notar din circumscriptia domiciliului mamei.
Nu e mult de atunci daca va intelegeti amiabil cu toti mostenitorii, dupa cum reiese din speta, dvs. si sora.

Alte discuții în legătură

Testament autentic Georgyana22 Georgyana22 Testament autentic Bună ziua!. Am un testament autentic lăsat de la bunica și bunicul meu făcut în anul 1996. Din păcate ei au decedat,având 2 copii ... (vezi toată discuția)
Intrebari succesiune noiklosa noiklosa Am o ruda care a decedat (matusa), eu fiind unicul mostenitor. 1. Succesiunea prin notar (nu in instanta) se dezbate obligatoriu in orasul unde isi avea ... (vezi toată discuția)
Retrocedare terenuri tobescu tobescu As avea nevoie de un sfat : mama a decedat in 1990, ea a mostenit toata averea unchiului meu decedat in 1984. La decesul mamei, dupa lege, tatal a mostenit ... (vezi toată discuția)