avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Contract de mandat sau comisionar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Contract de mandat sau comisionar

Am o nelamurire.Sunt o firma romaneasca care presteaza servicii in afara!.
Pot incheia un contract de comisionar sau mandat cu o persoana nerezidenta care sa aiba ca si obiect de activitate -cautarea de noi contracte de prestari servicii , adica gasirea de clienti . Pentru munca desfasurata de catre acesta se doreste platirea acestuia cu un comision din contractele viitoare incheiate.!!!!

Ce declaratii trebuie depuse? Este deductibil fiscal?

Multumesc !

Alte discuții în legătură

Contract de parteneriat magyari magyari Am o firma, de aproximativ 3 luni, domeniu de activitate prestari servicii. In afara de firma, am si locul meu de munca, din care practic traiesc in momentul ... (vezi toată discuția)
Contract mandat comercial Lori47 Lori47 O societate X cu profil de activitate comert doreste sa incheie contract cu o firma Y care sa gaseasca noi clienti pentru firma X. Firma X va factura marfa ... (vezi toată discuția)
Colaborare matei23s matei23s Cineva vrea sa munceasca pentru o persoana care are un SRL. Cei doi se inteleg asupra faptului ca nu va fi nicio angajare, doar o sa colaboreze, iar cel care ... (vezi toată discuția)