Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Colaborare

Cineva vrea sa munceasca pentru o persoana care are un SRL. Cei doi se inteleg asupra faptului ca nu va fi nicio angajare, doar o sa colaboreze, iar cel care presteaza va fi platit in functie de veniturile aduse, adica cu un procent. Cum se poate colabora legal in acest context? Mentionez ca cel care presteaza nu are nicun fel de firma sau inteprindere sau altceva de acest gen.
Multumesc.
Se poate incheia un contract de comision.

Contractul de comision este mandatul care are ca obiect achizitionarea sau vanzarea de bunuri ori prestarea de servicii pe seama comitentului si in numele comisionarului, care actioneaza cu titlu profesional, in schimbul unei remuneratii numite comision .

Contractul de comision se incheie in forma scrisa, autentica sau sub semnatura privata.