Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... calitate pasiva consiliul local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

calitate pasiva consiliul local

Speta mea e cam asa>
S-a solictat obligarea la plata a debitului de catre Consiliul Local, prin reprezentant legal (fara a preciza presedinte consiliu judetean).
Cererea a fost admisa.
Consililul local a formulat cerere in anulare invocand lipsa calitatii procesuale pasive a C.L.

Daca eu am precizat CL prin reprezentant, nu respect art.21 al.1 si 2 din lg.215???

Multumesc
La ce se referea debitul? aveati un contract incheiat cu consiliul local? Va rog sa clarificati daca va referiti la Consiliul Local sau la cel Judetean.
In general calitate procesuala are unitatea administrativ teritoriala reprezentata de primar ( daca intr-adevar va referiti la consiliu local) , dar am nevoie de mai multe detalii pentru a va da un raspuns corect.
Din punctul meu de vedere Consiliul local nu are nici macar capacitate procesuala, cu atat mai putin poate avea calitate procesuala (aici practica judiciara nu este unitara si pe buna dreptate pentru ca legislatia lasa loc la numeroase interpretari)
Va rog sa clarificati si daca exceptia invocata de CL este de lipsa calitate sau lipsa capacitate.
aianaa a scris:

La ce se referea debitul? aveati un contract incheiat cu consiliul local? Va rog sa clarificati daca va referiti la Consiliul Local sau la cel Judetean.
In general calitate procesuala are unitatea administrativ teritoriala reprezentata de primar ( daca intr-adevar va referiti la consiliu local) , dar am nevoie de mai multe detalii pentru a va da un raspuns corect.
Din punctul meu de vedere Consiliul local nu are nici macar capacitate procesuala, cu atat mai putin poate avea calitate procesuala (aici practica judiciara nu este unitara si pe buna dreptate pentru ca legislatia lasa loc la numeroase interpretari)
Va rog sa clarificati si daca exceptia invocata de CL este de lipsa calitate sau lipsa capacitate.

Nu avem contract. S au cumparat produse de papetarie de catre Consiliul Local al Municipiului Pascani, pe baza de factura fiscala.
Ulterior au refuzat sa achite aceasta suma pe motiv ca factura nu e inregistrata in contab.lor.
E vb de calitate procesuala pasiva
Personalitate juridica are Municipiul Pascani. Corect era sa emiteti factura pe Municipiu, nu Consiliu Local . Consiliul Local este doar organul decizional al municipiului ( cam cum este Consiliul de Administratie pentru o societate comerciala). Dar cum am mai zis nici practica si nici doctrina nu sunt unitare cu privire la acest aspect.
Independent de observatiile de mai sus verificati pe factura daca exista semnatura de primire si stampila Consiliului Local ptr ca in acest caz faptul ca nu s-a inregistrat factura in contabilitate nu mai are relevanta. ( in sustinerea primelor observatii: contabilitatea nu este nici a Consiliului Local, nici a primariei cum gresit cred multi, ci a Municipiului Pascani).
Faptul ca acea factura nu este inregistrata in contabilitate este singurul lor argument pentru sustinerea acestei exceptii a lipsei calitatii procesuale? slab argument
si acum , daca factura este emisa pe Consiliul Mun.Pascani si e semnata de delegatul lor, cum pot eu sa combat exceptia invocata pt a putea pastra decizia primei instante???
asta ma intereseaza....Cum raspund la exceptie???
Foarte simplu, aratati ca factura este semnata de catre un reprezentant al Consiliului Local. Nu au decat sa se intoarca impotriva acelei persoana daca a semnat factura fara sa fie imputernicita in acest sens sau daca nu a dus-o la departamentul contabilitate. Eventual daca CL se apara spunand ca acel functionar nu avea atributii in acest sens invocati principiul aparentei in drept.