Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... culpa exclusiva a sotului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

culpa exclusiva a sotului

Am divortat, avem sentinta...urmeaza si partajul...

Divortul s-a produs din culpa exclusiva a fostului sot: Adica, plecat de acasa, relatie extraconjugala, apoi un alt copil, desi acasa avea 2 copii mici...

Acest fapt ma ajuta intr-o oarcecare masura la partaj?
Sper din tot sufletul ca da!

va multumesc!
Culpa sotului nu va ajuta cu absolut nimic la partaj, insa incredintarea minorilor da, acest din urma aspect avand importanta in situatia partajarii unui imobil si atribuirii lui in natura dvs.;)
Din pacate nu, intr-un proces de partaj se pun in discutie pe baza de probe bunurile comune ale fostilor soti.
Deci trebuie sa probati cu documente si martori ca ati contribuit in mai mare masura la achizitionarea bunurilor comune sau ati ati marit patrimoniul comun prin vanzarea unui unui bun propriu(subrogatie).
Da, poate sa va ajute.
In primul rand va poate ajuta sa obtineti locuinta comuna, daca vi
s-au incredintat dvs copii spre crestere si educare.
In al doile rand va poate ajuta la obtinerea unei contributii
mai mari la dobandirea bunurilor comune.
Culpa fostului dvs sot constatata ca motiv al desfacerii casatoriei, NU are nicio legatura cu dreptul de coproprietate asupra imobilului ce a constituit domiciliul comun.
Faptul ca vi s-au incredintat copii spre crestere si educare va poate ajuta in situatia in care solicitati sa vi se atribuie imobilul.
In cadrul procesului de partaj se va discuta cotele de contributie al fiecaruia dintre fostii soti la dobandirea bunului, valoarea de circulatie a bunului, posibilitatile de partaj in natura, atribuirea care unul sau altul dintre soti, cuantumul sultei datorate celui caruia nu i s-a acordat bunul.
Av. Mihai Vaduva
Mihai Vaduva, Avocat