Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort si partaj

Buna ziua, sotia mea vrea sa divorteze impotriva vointei mele. Aceasta casatorie are 13 ani si un copil in varsta de 12 ani. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa fie totul bine? Ca de impacat se pare ca nu mai sunt sanse. In proprieate avem un apartament . Ce solutii ar fi, daca ea sustine mare si tare ca vrea divortul? Ce se va intampla cu tot ce am agonisit in acesti ani?
Daca nu ajungeti la un consens cu privire la divort, ar fi bine sa va intelegeti macar cu privire la partaj si mai ales la incredintarea minorului, a pensiei de intretinere si a unui program de vizita - altfel va decide instanta si asupra acestor capete de cerere pe baza probelor administrate in cauza. Divortul se poate pronunta din vina unuia sau a altuia ori din culpa comuna, iar masa partajabila se imparte de regula in mod egal (se atribuie imobilul unuia dintre soti, celalalt fiind obligat la plata unei sulte, iar mobilele se atribuie in natura sau prin echivalent benesc)...taxa de timbru pentru partaj este 3% din masa partajabila, asa ca ar fi bine sa incheiati o tranzactie pana la primul termen pentru a o putea recupera.
stan petru-radu a scris:

Daca nu ajungeti la un consens cu privire la divort, ar fi bine sa va intelegeti macar cu privire la partaj si mai ales la incredintarea minorului, a pensiei de intretinere si a unui program de vizita - altfel va decide instanta si asupra acestor capete de cerere pe baza probelor administrate in cauza. Divortul se poate pronunta din vina unuia sau a altuia ori din culpa comuna, iar masa partajabila se imparte de regula in mod egal (se atribuie imobilul unuia dintre soti, celalalt fiind obligat la plata unei sulte, iar mobilele se atribuie in natura sau prin echivalent benesc)...taxa de timbru pentru partaj este 3% din masa partajabila, asa ca ar fi bine sa incheiati o tranzactie pana la primul termen pentru a o putea recupera.
Cel care este obligat la plata sultei primeste un termen in care trebuie sa plateasca aceasta sulta? Daca nu respecta termenul ce se intampla?
Executare silita.
procesul de divort se poate desfasura separat de actiunea de partaj sau concomitent.
cel mai indicat ar fi sa cadeti la intelegere in ceea ce priveste partajul, pt. a putea recupera taxa de timbru.
de regula instanta stabileste un termen de 6 luni in care pers. obligata la plata sultei isi poate executa aceasta obligatie .
buna ziua!
desfacerea casatoriei este un aspect, sotul care promoveaza o astfel de actiune trebuie sa faca dovada ca raporturile de familie sunt grav si iremediabil vatamata, astfel incat casatoria nu mai poate continua.
dovada se face cu martori.
prin aceeasi actiune instanta se va pronunta si asupra incredintarii spre crestere si educare a minorului, si cu privire la numele sotilor.( daca sotia va ramane sau nu cu numele dobandit ca urmare a incheierii casatoriei-dc este cazul!)
cea de a doua actiune se va referi la partajul bunurilor comune dobandite de catre soti in timpul casatoriei.
daca va intelegeti, cel mai indicata ar fi sa faceti actul de partaj la un BNP.
daca nu la instanta, dar sa aveti in vedere cuantumul taxei de timbru de 3% din val masei partajabile etc...