Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce contributii se platesc pt PFA?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce contributii se platesc pt PFA?

Ce contributii se platesc pt FPA si ce demersuri sunt necesare?
1. ASIGURARI SOCIALE – CAS

- cadrul legal : Legea nr.19/2000-art.5 pct.IV alin (1) lit.d)
- documentul de asigurare : declaratie de asigurare- care se depune in termen de 30 zile de la data pentru care se opteaza pentru asigurare , ;a casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau de resedinta
- baza impozabila : venitul inscris in declaratie .Acest venit asigurat poate fi modificat prin depunerea unei comunicari de modificare a declaratiei de asigurare, prin incheierea unui act aditional .
- cota de contributie : 31,30%- care se aplica la venitul inscris in declaratia de asigurare si se datoreaza de la data incheierii acestei declaratii.
- Termen de plata al contributiei CAS : lunar, pina la sfirsitul lunii pentru luna in curs, de catre persoana fizica autorizata , pe baza calcului efectuat si comunicat de casele teritoriale de pensii la care sint asigurati
- Declaratia 102 pentru finante , pentru aceasta contributie : NU, plata se face pe CNP –ul fiecaruia nu pe CIF
- Declaratii la casa de pensii periodice : NU
- In situatia in care PFA-ul re si un contract de munca in derulare aceasta contributie nu este necesara sau obligatorie

2. ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE - CASS

- cadrul legal :Legea nr.95/2006-art.257 alin(2) lit.b)
- documentul de asigurare: contract de asigurare incheiat cu casele de asigurari de sanatate direct, al carui model se stabileste prin ordin al presedintelui CNAS cu avizul consiliului de administratie
- baza impozabila :veniturile impozabile realizate de persoanele fizice autorizate , care se supun impozitului pe venit ; daca acest venit este singurul asupra careia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decit cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar
- cota de contributie :5.5%
- termen de plata al contributiei cass :trimestrial (pina in 25 al lunii urmatoare incheierii trimestrului, pentru trimestrul incheiat)
- declaratia 102 pentru finante , pentru aceasta contributie :NU, plata se face pe CNP-ul fiecaruia nu pe CIF
- declaratii periodice la casa de sanatate : NU
- adeverintele de asigurat in sanatate este emisa direct de Casa de sananate

3. ASIGURARI PENTRU CONCEDII SI INDEMNIZATII DE ASIGURARI SOCIALE DE SANATATE

- cadrul legal : OUG nr.158/2005-art.1 ali(2)
- document de asigurare:contract de asigurare incheiat cu casele de asigurari de sanatate direct
- baza impozabila : veniturile impozabile realizate de persoanele fizice autorizate , care se supun impozitului pe venit ; baza de calcul a contributiei pentru concedii si indemnizatii nu poate depasi plafonul a 12 salarii minime brute pe tara.
- cota de contributie :0,85%
- termen de plata al contributiei pt concedii medicale : trimestrial (pina in 25 al lunii urmatoare incheierii trimestrului, pentru trimestrul incheiat)
- declaratia 102 pentru fionante , pentru aceasta contributie :NU, plata se face pe CNP-ul fiecaruia nu pe CIF
- declaratii periodice la casa de sanatate : DA
- declaratia 102 la finante :NU
- indemnizatia pentru incapacitatea temporara de munca se suporta din prima zi de incapacitate temporara de munca de catre casa de asigurari de sanatate , pina la data de 10 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul medical.Calculul si plata indemnizatiilor se fac pe baza certificatului de concediu medical, care constituie document justificativ pentru plata.
- in situatia in care PFA-ul are si un contract de munca in derulare aceasta contributie nu este obligatorie

4. ASIGURARI PRIVIND INCAPACITATEA TEMPORARA DE MUNCA IN CAZUL ACCIDENTELOR DE MUNCA SI AL BOLILOR PROFESIONALE

- cadrul legal : Legea nr.346/2002 –art.6 alin (1) lit.d)
- document de asigurare : contract individual de asigurare cu Casa de Pensii si a unei declaratii de venituri.Declaratia se depune la sediul asiguratorului , in termen de 30 zile de la data incheierii asigurarii
- baza de impozitare :venit impozabil declarat de PFA,
- cota de contributie : intre 0.15-0.85% in functie de domeniul de activitate conform CAEN, care se declara de catre PFA la incheierea contractului de asigurare
- termenul de plata :lunar, pina la sfirsitul lunii pentru luna care s-a incheiat
- in cazul modificarii uneia sau mai multor informatii din declaratia initiala, PFA-ul are obligatia sa anunte asiguratorul in termen de 15 zile
- Declaratia 102 la finante ;NU
- Declaratii periodice la Casa de Pensii : NU
- in situatia in care PFA-ul are si un contract de munca in derulare aceasta contributie nu este obligatorie

5. ASIGURARI PRIVIND SOMAJUL

- cadrul legal : Legea nr.76/2002-art.20 lit.c)
- document de asigurare: contract de asigurare pentru somaj cu agentia pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza teritoriala isi are domiciliul , daca au cel putin virsta de 18 ani si sunt asigurate in sistemul public de pensii si in sistemul asigurarilor sociale de sanatate
- baza impozabila : venit lunar declarat de PFA, care nu poate fi mai mic decit salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata.
- Cota de contributie :1%
- Termen de plata :lunar , pina la sfirsitul lunii pentru luna care s-a incheiat
- Declaratia 102 la finante ; NU
- Declaratii periodice la AJOFM : NU
- Aceasta asigurare nu este obligatorie
- in situatia in care PFA-ul are si un contract de munca in derulare aceasta contributie nu este obligatorie
Toate aceste contributii sint deductibile in calculul impozitului pe venit.

Va rog sa consultati si Codul Fiscal actualizat