avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deductibilitate cheltuieli de premiere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deductibilitate cheltuieli de premiere

buna ziua.
Va rog sa imi spuneti ce trebuie facut , legal (dpdv fiscal si juridic) pentru a demara un concurs ce consta in premierea celor care vind cantitatea impusa de produs promovat . Altfel spus dorim de fapt sa lansam un produs ,iar la atingerea unui prag cantitativ de cifra de vinzari / PJ sau PF, intr-un interval de timp,sa putem sa decontam de exemplu o excursie.
Ce am de facut sa pot considera aceste cheltuieli in scopul realizarii de venituri aferente activitatii si sa intre pe cheltuieli de publicitate; ce trebuie semnat cu fiecare PJ sau PF in parte?Multumesc
Cel mai recent răspuns: valymar , utilizator 08:31, 24 Iunie 2010
Buna ziua,

Codul Fiscal art 21
(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare. Norme metodologice

(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri şi:

d) cheltuielile de reclamă şi publicitate efectuate în scopul popularizării firmei, produselor sau serviciilor, în baza unui contract scris, precum şi costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare. Se includ în categoria cheltuielilor de reclamă şi publicitate şi bunurile care se acordă în cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru încercarea produselor şi demonstraţii la punctele de vânzare, precum şi alte bunuri şi servicii acordate cu scopul stimulării vânzărilor;
va multumesc pentru interesul fata de subiect .acest articol de lege este evaziv . Nu stiu cum pot stabilii ca aceste cheltuieli sa fie eligibile in proiectul acesta de promovare de produs urmat de stimularea persoanelor care ating obiectivul. Nu sunt straina de fiscalitate si inteleg termenii utilizati,; aici nu gasesc deocamdata legatura intre eligibil si deductibil sa nu poata fi niciodata recalculat ceva in legatura cu acesta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli de reclama si publicitate mimiz mimiz Buna ziua, Firma noastra a cumparat camasi si pantaloni de protectie, le- am inscriptionat si am dat cadou distribuitorilor nostrii. Au primit pe gratis, ... (vezi toată discuția)
Tip contract razvanpirvu razvanpirvu Buna ziua, Detin o firma care se ocupa cu furnizarea de produse pentru hoteluri si restaurante (suntem distribuitori, nu producem noi produsele). Recent am ... (vezi toată discuția)
Ce tratament fiscala ar avea cadoul de craciun? vipoil vipoil Buna ziua.Ce tratament fiscala ar avea cadoul de Craciun oferit clientilor in scop de promovarea firmei Agenda personalizata Pix personalizat Sticle de vin ... (vezi toată discuția)