avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot modifica pozitia unui drum satesc?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot modifica pozitia unui drum satesc?

Buna ziua. Va rog lamuriti-ma! Ma trezesc cu o comisie de la primarie care spune ca am ingustat un drum satesc.Punctul de reper la masuratori luind dumnealor un stalp electric.Chipurile de acolo inspre proprietatea mea ar trebui sa fie un drum de 4 metri.Cumpot demonstra ca eu nu am intrat nici un centimetru in acest drum,si cum pot reveni cu hotarul unde eram si pana acum?
Stalpul fiind montat in 86 cand nu era pamantul in proprietate. AM VREO SANSA ?
Cel mai recent răspuns: pcornel , utilizator 21:04, 24 Iunie 2010
Daca situatia de fapt este cea descrisa de dumneavoastra puteti sa va angajati un avocat si sa va adresati instantei
Aveti sanse de castig
Bafta
o expertiza topo care printre altele sa aiba ca obiectiv dinamica parcelelor:)
sau proces de granituire......cu obiectivul aratat printre altele, avand in vedere planurile intocmite in timp
Adica sa apelez la UN CADASTRIST SAU LA UN EXPERT?
Terenul nu este intabulat.Artrebui intabulat mai intai?Scuzati intrebarile. Nu ma pricep.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare teren langa drum de servitute daniela_serb daniela_serb As avea o intrebare ,daca ma poate ajuta cineva. Vreau sa cumpar o parcela de teren situata langa un drum de servitute,dar care nu este evidentiat ... (vezi toată discuția)
Cadastru adriana dj adriana dj am o hotarare definitiva si irevocabila pot face cadastru si intabularea dupa schita facuta de expert in timpul procesului sau trebuie sa platesc un alt ... (vezi toată discuția)
Coordonate cadastrale modificate de ocpi cristi_tudose cristi_tudose Buna ziua, in 2003 am achizitionat o suprafata de teren respectand prevederile legale (contract de vanzare-cumparare, cadastru), am intabulat dreptul de ... (vezi toată discuția)