Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren cu apa si electricitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren cu apa si electricitate

Buna ziua,

Am un teren la munte, pe certificatul de urbanism al caruia scrie ca am apa si electricitate. Conducta de apa trece prin fata terenului meu. Acum construiesc o casa si am aflat ca ar exista in sat un auto-constituit "consiliu al apei" care incearca sa ma impiedica sa-mi trag apa de la conducta. Au ei vreun drept sa ma impiedice, atata vreme cat pe CU scrie ca am apa si electricitate ?

Multumesc,
Cu stima,
Florin
In afara de drept au si vreun motiv pentru care fac asta?
Ei spun ca uneori raman fara apa. Eu cred ca trebuie marit bazinul de alimentare, nu este o solutie sa nu mai dea voie nimanui sa-si traga apa. Credeti ca au vreun drept legal sa ma impiedice sa-mi trag apa din moment ce pe CU scrie ca am apa ?
greu de spus cu asa putine detalii.

trebuie vazut cine este proprietarul conductei.
trebuie vazut daca vanzatorul sau chiar autorul lui a avut sau nu un drept de a lua apa din conducta, in temeiul unui contract sau poate era chiar coproprietar (impreuna cu alti sateni care au consturit conducta).

Consiliul acel al Apei este constitutit la Primarie din functionari .. sau din cetateni? Ce drepturi are el ? De proprietate? Administrare ?

trebuie sa se cunoasca cel putin aceste detalii .. ca un coleg de aici sa poate sa dea un sfat corect si util.
Multumesc pentru raspuns.
Acolo, in sat, lucrurile se fac cam la mica intelegere. Acest "consiliu al apei" nu are personalitate juridica. Fostul proprietar (cel care mi-a vandut terenul) si-a tras apa ca si ceilalti sateni, adica s-a conectat pur si simplu la conducta care trece prin fata terenului. Asa vreau sa ma conectez si eu (repet, pe CU scrie ca am apa, deci nu vad de ce nu as putea sa ma conectez ca si ceilalti)
Conducta a fost initial facuta de primarie si apoi intretinuta de sateni.