Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat un teren la tara si vreau sa fac o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat un teren la tara si vreau sa fac o fantana. ...

Buna ziua, Am cumparat un teren la tara si vreau sa fac o fantana. Pe sub terenul meu trece o conducta privata a altor 6 case din jur, ei au tras o teava din munte de unde au captat izvoare si au apa in curte la ei. Am incercat sa ajung cu ei la o intelegere , contra unei sume de bani -o cota ceva- (cheltuiala avuta cu tragerea conductei inainte de a cumpara eu--era un teren parasit unde nu a stat nimeni multi ani) dar ei nu vor sa-mi dea acceptul sa ma intep si eu la teava lor. Ce drept am eu -daca teava trece pe sub terenul meu-sa ma racordez? Nu vreau sa ma cert cu nimeni, o sa caut sa imi fac propria fantana, dar ei nu trebuie sa tina cont ca teva lor e in curtea mea? Multumesc pentru raspunsuri si eventual un articol de lege daca este asa ceva?
Puteti sa le cereti chirie pentru teava care trece pe terenul dvs. Daca nu vor chirie, cereti-le sa-si mute teava pe terenul lor. Poate asa va lasa sa va intepati in teava lor. O intelegere amiabila este de preferat unei actiuni in instanta.
Pentru fantana aveti nevoie de aviz de mediu si buletin de analiza (ca apa este potabila) de la DJSP.
Multumesc de raspuns. Aveti poate cunostinta despre o lege, act normativ, ceva care sa ma ajute sa ii lamuresc? sa pot argumenta in vreun fel pretentia mea- legala dealtfel ? Multumesc mult