Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apa de irigat - conducta pe limitele de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apa de irigat - conducta pe limitele de proprietate

Buna ziua,

Doresc infiintarea unei livezi ce este necesar a fi irigata.
Pentru apa de irigat, cea mai convenabila solutie ar fi captarea dintr-un rau si transportul prin conducta subterana (distanta 1500m) pe marginea unui drum judetean sau a limitelor proprietatilor vecine cu acest drum pana la terenul meu.
As dori sa ma ajutati cu raspunsuri la:
- se poate aviza sa trag conducta pe marginea drumului judetean. Daca da, de catre cine?
- am drept legal sa trag conducta pe limitele de proprietate. Daca da, este suficient sa cer o autorizare la primarie sau ar trebui obligatoriu sa am accept de la toti proprietarii terenurilor pe marginea carora trece conducta?

Multumesc anticipat
Fiind vorba despre captarea apei + o autorizaţie de la Regia apelor + bazinul hidrografic de care depinde râul respectiv şi pt. că trece pe mai multe proprietăţi+ de la fiecare proprietar + acord autentic.
Nu aveţi treabă cu primăria