Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract vanzare-cumparare

Ce acte trebuie sa prezinte vanzatorul (pentru siguranta cumparatorului) la incheierea unui antecontract de vanzare-cumparare a unui teren?
Cel mai bine il incheiati prin notariat si va verifica notarul toate actele pentru a va scuti de eventualele neplaceri.
Daca antecontractul este intocmit bine, cu garantii si cat mai multe situatii prevazute, se poate si fara vreun act. :P
Este doar o promisiune de vanzare a terenului X, eu pot (in calitate de vanzator) sa nici nu-l am astazi, la momentul promisiunii.
Raspuns: 0!

Cu privire la notar, va spun atat: 99% dintre litigiile privind antecontracte sunt facute de notar fara ca partile sa fie asistate de vreun jurist. Notarul nu intocmeste acte in interesul vreuneia dintre parti si nici nu reprezinta interesul acesteia. Mai mult, la antecontract notarul nu va cere nici un act. Nici nu e necesar, ce mai; si chiar daca cere un act de proprietate iar acolo nu e vanzatorul dgv. trecut la proprietar, nu e nimic! Antecontractul nu are nici o piedica.
Liliana Gradinaru, Avocat
Notarii , pe langa certificarea locului , datei si persoanelor se mai ocupa cu :
- acordarea de consultatii juridice in materie notariala
- participarea, in calitate de specialisti desemnati de parti, la pregatirea si intocmirea unor acte juridice cu caracter notarial.
- redactarea inscrisurilor cu continut juridic, la solicitarea partilor
- autentificarea inscrisurilor redactate de notarul public, de parte personal sau de avocat
- procedura succesorala notariala
- certificarea unor fapte, in cazurile prevazute de lege
- legalizarea semnaturilor de pe inscrisuri, a specimenelor de semnatura, precum si a sigiliilor
- darea de data certa inscrisurilor prezentate de parti
- primirea in depozit a inscrisurilor si documentelor prezentate de parti
- actele de protest al cambiilor, al biletelor de ordin si al cecurilor
- legalizarea copiilor de pe inscrisuri
- efectuarea si legalizarea traducerilor
- eliberarea de duplicate de pe actele notariale pe care le-a intocmit notarul
- orice alte operatiuni prevazute de lege