Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la termen
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la termen

As vrea sa stiu daca in cazul meu: eu cetatean strain si sotul cetatean roman, sotul poate cere divort fara acordul meu. Deoarece eu am plecat din orasul unde am stat 3 ani impreuna. Relatia s-a degradat in ultima perioada, dar eu as vrea sa divortez peste 2 ani din motive personale si obiective. Ar putea el obtine divort mai devreme de acest termen daca eu nu accept sa divortez?

va multumesc
Poate divorta fara acordul dvs., prin procedura de drept comun. Va va cita probabil prin mica publicitate daca nu va stie adresa actuala.

Daca vreti sa mai amanati, ideal ar fi sa va prezentati la divort si, cu ajutorul unui avocat sa incercati amanari de termene. Stie avocatul cum.
puteti obtine amanari, dar chiar 2 ani nu prea cred ca se poate.
eu inteleg ca dvs doriti sa treaca cei 5 ani pt a putea solicita acordarea cetateniei romane.
Pana se hotaraste el sa introduca actiunea, pana se da primul termen ( in Bucuresti sunt date termene in 2011) mai trece timpul...