Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilire program de vizitare minor, custodie, recurs
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilire program de vizitare minor, custodie, recurs

buna seara
ma scuzati ca intervin, dar nu stiu unde ar fi de cuvenit sa scriu...
in urma unei casatorii ce a durat aproape 2 ani, a rezultat minorul de 1 an si aproape 8 luni....am ajuns la divort din vina ambilor soti(asa a hotarat judecatoria) fapt ce nu este adevarat. Eu nu m`am mai inteles cu el de foarte mult timp, ne certam zilnic, daca il rugam sa mearga cu copilu afara numai asa mergea, doar impins de la spate, pt el erau mai importanti prietenii si nu familia...si altele la rand...era afemeiat(daca pot sa zic asa)...cand ne certam el ma trimitea la mama si tot asa de cateva ori..mi s`a umplut paharu si am depus divortul , la divort el a venit cu avocata( nu aveam bani de pampersuri dar de avocat da)..in fine...a mintit pe acola la proces ca el facea totul, ca el io dat de mancare(nici nu io dat de mancare, poate de 2 ori s atunci cateva linguri de pireut de fructe), ca el ii foarte atasat de copil, ca numa el il schimba, ca singura nu ma duceam la doctor numa daca venea el(fapt ce era drept doar ca nu asa cum credea el, il chemam cu mine sa vina sa tinem de copil la vaccin si sa il care el in brate,in perioada aia alaptam), ca el l`a intretinut pe copil pana in prezent(fara sa lucreze nici nu putea, fapt care ne ajuta mama lui foarte rar plus parintii mei)si multe altele....am fost la tribunal,s`au interogat martorii, mama lui fiind unul dintre martori si cea care a mintit in declaratie, dar nu s`a facut nimic...el a cerut vizita copilului de vineri dimineatza 10:00 pana duminica seara la 18:00 in fiecare weekend.....judecatoarea nu a tinut cont caci copilu nu mananca numai de la mine si nu doarme fara mine...ni s`a amanat sedinta pe data de 28.04.2010(din data de 24.03.2010)dar la a doua intalnire, s`au discutat mai multe,..
in sentinta scrie ca instanta a apreciat ca nu este oportun ca minorul sa ramana la dom paratului de vineri pana duminica, respectiv sa doarma acolo din 2 motive:numar mare de persoane cat si din cauza faptului ca potrivit constatarilor din ancheta sociala in acel apartament "exista o preocupare mai redusa in asigurarea conditiilor igienico-sanitare" ceea ce ar fi in detrimentul minorului. iar la aceste motive in numele legii hotaraste:
-desfacerea casatoriei din vina ambilor soti;
-reluarea numelui meu purtat anteriro casatoriei
-incredintarea minorului mie spre crestere si educare (i-a gresit numele copilului de 2 ori in sentinta, fapt care si aici in hotarare)
-obliga la plata pensiei alimentare 150 lei , reprezentand 1/4 din veniul minim pe economie, incepand cu data de 28.04.2010 pana la majoratul minorului sa pana la noi dispozitii( legea nu zice ca pana la terminarea studiilor sau cel mult pana la implinirea varstei de 26 ani????:-/ )
-program vizita: in fieare zi de vineri de la 9-13 17-20, cu posibilitaea luarii monorului de la dom reclamanetei(adica eu; asta inseamna ca are voie sa`l duca la el acasa,?? nu mai inteleg nimic:((:(( o dta zice ca nu sunt conditii igienico sanitare si duce la detrimentul minorului si amu i acorda sa ieie copilul de la domiciliul meu???#-o..tin sa anunt ca vine si ia copilu nu zice unde merge nu are telefon sa iau legatura cu el, daca pateste ceva copilu, tot eu o sa fiu de vina pentru ca e in custodia mea( cresterea si educarea mea) si lui nu ii pasa...a spus cat timp ii copilu cu el face ce vrea cu el..eu i dau o educatiela copil, can dvine de la el parca e total schimbat:(...)
tin sa precizez ca am drept de apel in termen de 30 de zile de la comunicare...

asta ar veni recurs...as vrea sa le aduc la cunostinta ca numele copilului ii gresit, daca o sa lucreze tot atata o sa plateasca pensi a alimentara?, iar la oraru de vizita lui nuu ii convine , el vrea 7 ore sa fie cu copilu fara a fi nevoi t sa tot il aduca si sa il duca inapoi(fapt care ar fi sa doarma copilu la el si nu sunt de acord cu asta, tinand cont caci copilu doar cu mine doarme)....el nici tmpu care i sa acordat nu il respecta, ba intarzie 20 de min ba vine mai repede cu cateva minute si ma anunta ca intarzie la aducerea copilului acasa, iar cand i-am zis ca nu caci copilu la 13 doarme si asa scrie si in sentinta a inceput sa faca crize.....sa ma ameninte cu procese ("sa te astepti la proces" asa mia spus si cand l`am intrebat ce proces i`a raspuns :ai sa vezi tu")si cu nu stiu ce....
o parere va rog frumos si cum as putea face recurs, un model ceva daca va rog......
raluk_s, utilizator
ei daca la asa o sentinta tot dvs sunteti nemultumita atunci nu este de mirare ca a divortat de dvs , mai putin cu faptul ca aveti o pensie alimentare foarte mica in rest ce ati vrea ?
cum ar suna oare o sentinta care sa va convina ?
- sa ii interzica total dreptul de a vedea copilul?
- sa-i hotarasca instanta sa nu vina mai devreme sau mai tarziu cu copilul inapoi ?
- sa-i monteze instanta un gps sotului ptr a vedea in orice moment dvs unde este el cu copilul

uitati ca acel copil are totusi 2 parinti

in legatura cu coantumul pensei alimentare in momentul in care aveti cunostinta ca realizeaza veniturii mai mari puteti cere in instanta recalcularea pensiei

eu as vedea sotul suparat de aceasta decizie dar dvs ?
ContSters146272, utilizator
bianca77 a scris:

ei daca la asa o sentinta tot dvs sunteti nemultumita atunci nu este de mirare ca a divortat de dvs , mai putin cu faptul ca aveti o pensie alimentare foarte mica in rest ce ati vrea ?
cum ar suna oare o sentinta care sa va convina ?
- sa ii interzica total dreptul de a vedea copilul?
- sa-i hotarasca instanta sa nu vina mai devreme sau mai tarziu cu copilul inapoi ?
- sa-i monteze instanta un gps sotului ptr a vedea in orice moment dvs unde este el cu copilul

uitati ca acel copil are totusi 2 parinti

in legatura cu coantumul pensei alimentare in momentul in care aveti cunostinta ca realizeaza veniturii mai mari puteti cere in instanta recalcularea pensiei

eu as vedea sotul suparat de aceasta decizie dar dvs ?

nu cred ca m-a`ti inteles......nu sunt nemultumita de sentinta.....sunt suparata ca i-a gresit numele copilului in sentinta, care acel act o sa am nevoie oriunde, la cresa , la gradinita, la scoala........in al doilea rand el il duce la sus la el acasa( si prin sentinta ii scris ca nu sunt conditii igienico sanitare, dar el tot il duce....si in legatura cu pensia alimentara, din cate stiu eu, legea spune ca se da pana la terminarea studiilor, cel mult pana la implinirea varstei de 26 de ani, sau nu zic bine????
pai e putin suparat ca doar 7 ore ii pe saptamana, mai ales ca acele 7 ore is in acea zi....
eu i-am zis si lui ca nu i-am interzis niciodata sa vada copilul, puteam sa il las sa vina si in alte zile (in plus ma refer fata de sentinta, sa nu zica ca sunt rea , dar el tot a facut figuri si ma ameninta si destea)...
raluk_s, utilizator
raluk_s a scris:

.si in legatura cu pensia alimentara, din cate stiu eu, legea spune ca se da pana la terminarea studiilor, cel mult pana la implinirea varstei de 26 de ani, sau nu zic bine????

aveti ferma convingere ca acest copil se va scolariza pana la 26 de ani???

NU???

in cazul asta, nici legiuitorii si nici judecatorii!

de asemenea, legea nu scrie pana la terminarea studiilor CI PANA LA MAJORAT, dar daca circumstantele copilului permit (de exemplu...continuarea studiilor...) atunci, DA...dupa 18 ani in functie de circumstantele respective, copilul va avea posibilitatea sa solicite mentinerea sustinerii financiare de la parintele in cauza...

have fun! o sa urmeze niste ani interesanti!
Marat Safin a scris:

raluk_s a scris:

.si in legatura cu pensia alimentara, din cate stiu eu, legea spune ca se da pana la terminarea studiilor, cel mult pana la implinirea varstei de 26 de ani, sau nu zic bine????

aveti ferma convingere ca acest copil se va scolariza pana la 26 de ani???

NU???

in cazul asta, nici legiuitorii si nici judecatorii!

de asemenea, legea nu scrie pana la terminarea studiilor CI PANA LA MAJORAT, dar daca circumstantele copilului permit (de exemplu...continuarea studiilor...) atunci, DA...dupa 18 ani in functie de circumstantele respective, copilul va avea posibilitatea sa solicite mentinerea sustinerii financiare de la parintele in cauza...

have fun! o sa urmeze niste ani interesanti!

multumesc
Bianca77 cred ca esti putzin cam dura in necunostiinta de cauza.
Nu cred ca sti cum e sa cresti un copil singura si el doar sa se mandreasca cu copilul.
Nu cred ca sti cum e sa-ti rogi sotul (pentru binele copilului) sa petreaca mai mult timp cu copilul.
Si la faza cu GPS-ul, eu sunt pentru.=D>
Al meu "fost" are o amanta cu tentative de suicid. Crezi ca mi-as lasa copilul cu ea ?
In nici un caz. Daca confunda bomboanele cu pastile?