Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA AJUSTAREA TVA-ULUI LA STOCURI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

AJUSTAREA TVA-ULUI LA STOCURI

CUM SE FACE ACEASTA AJUSTARE...IN CE CONSTA?
pentru perioada 20 dec.-31.dec.2010 cand nu era platitor tva, unitatea a vandut marfa, fara tva. cu 01.01.2011 este platitor tva. pentru octombrie plateste tva, trimestrial cu exceptia lunii noiembrie si ceva din decembrie cind este inactiv.inregistrarea nu au vrut cei de la finante sa o faca decat cu intai a lunii, adica 01.01.2011.soldul marfii este influentat la 31.12.2010 cu diferenta de tva, si pentru care probabil ar fi trebuit sa fac o ajustare la acea marfa vanduta, ajustare platita statului. asta este parerea mea.