avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA AJUSTAREA TVA-ULUI LA STOCURI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

AJUSTAREA TVA-ULUI LA STOCURI

CUM SE FACE ACEASTA AJUSTARE...IN CE CONSTA?
Cel mai recent răspuns: NICULIN , utilizator 09:11, 4 Martie 2011
pentru perioada 20 dec.-31.dec.2010 cand nu era platitor tva, unitatea a vandut marfa, fara tva. cu 01.01.2011 este platitor tva. pentru octombrie plateste tva, trimestrial cu exceptia lunii noiembrie si ceva din decembrie cind este inactiv.inregistrarea nu au vrut cei de la finante sa o faca decat cu intai a lunii, adica 01.01.2011.soldul marfii este influentat la 31.12.2010 cu diferenta de tva, si pentru care probabil ar fi trebuit sa fac o ajustare la acea marfa vanduta, ajustare platita statului. asta este parerea mea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stocuri de marfa la 31.12.2015 niko79 niko79 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: Am o societate (comert cu amnuntul), care tine gestiunea la pret de vanzare, toata marfa fiind la ... (vezi toată discuția)
Ajutor la o inregistrare! ana & maria ana & maria am o firma care a trecut la platitoare de tva in luna dec 2009. stoc de marfa la sf lunii decembrie ,sa zicem 10000 lei cum scot 4428 aferent stocului de ... (vezi toată discuția)
Majorare tva tampau gabriela tampau gabriela Daca se majoreaza TVA de la 1 iulie , cum vom proceda cu marfa existenta in stoc ? Vom majora preturile sau se va pierde 5% din adaos trecandu-se pe TVA ... (vezi toată discuția)