Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj casa

In cazul unei case a carei constructie a inceput inainte de casatorie, dar a fost finalizata si predata dupa casatorie, cum se face partajul?

Casa este trecuta doar pe numele unuia dintre soti.
timpul casatoriei, conform legislatiei este de la data incheierii acesteia la oficiul de stare civila pina la pronuntarea hotaririi de divort. acesta este timpul casatoriei inlauntrul caruia bunurile dobindite sint supuse partajului. faptul ca, la un moment dat cei doi soti au locuit impreuna, fara a fi casatoriti, aceasta survenind ulterior, bunurile se impart proportional cu cota de contributie avuta si dovedite prin acte.