Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... radiere din oficiu SRL
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

radiere din oficiu SRL

sunt administrator si asociat unic al unui srl.
nu am mai depus absolut nimic la autoritatile statului, legat de aceasta socetate, de cel putin 2 ani asteptand sa fie radiata din oficiu si sa scap de ea
art 237 din L 30/1990:
(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a ONRC, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;

iar pe site-ul ONRC apare:
- functiune
- bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2008
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007

as putea face ceva pt a incepe procedura de radiere dar fara sa fiu pus sa platesc?
Nu .
Mai asteptati, daca nu doriti sa platiti atat taxe cat si amenzi!
ma intereseaza in cel mult 6 luni sa se petreaca acest lucru pt ca altfel am sa devin incompatibil daca mai sunt administrator unic.
stiti daca pot schimba administratorul, fara sa fie nevoie de contract de munca pt acea persoana? sau sa mai introduc un actionar si el sa fie administrator....dar fara sa ma puna sa platesc amenzi pt nedepunerile de pana acum?

societate care nu a avut acicvitate pana acum...si care nici nu va avea
-chiar dvs ati citat din legea 31 si nu exista un termen maxim specificat in acest sens
-dizolvarea este doar prima etapa , pana la radiere soc are personalitate juridica
-puteti sa va angajati un lichidator care sa deruleze aceasta procedura pentru a avea predictibilitate