Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Factura neplatita - cerere insolventa sau alta ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Factura neplatita - cerere insolventa sau alta varianta ?

Buna ziua,

Am un client care ma tot amana de mai bine de un an cu plata unei facturi. In urma cu aproximativ 2 luni am trimis cateva scrisori de convocare la conciliere directa in urma carora nu s-a prezentat nimeni. Am fost sfatuit sa fac o cerere pentru deschiderea procedurii insolventei firmei respective pentru a avea o rezolvare mult mai rapida a problemei decat un proces.
Am primit un model de cerere care urmeaza sa o completez dar as avea cateva intrebari. Taza judiciara de timbru este suportata tot de catre debitor; se adauga la datoria existenta? Sunt sanse ca aceasta actiune sa nu aiba o finalitate in avantajul meu?

Daca cineva are bunavointa si cunostintele necesare sa enumere toti pasii necesari unei astfel de proceduri pentru a fi util acest topic in cazuri asemanatoare.

Multumesc anticipat
Buna seara .
Conditia principala este ca creanta sa fie de minim 30.000 lei,sa fie certa .lichida si exigibila si sa fie mai veche de 30 de zile.
La deschiderea procedurii achitati 120 de lei ,taxa de timbru judiciar ,dvs.,nu debitorul.
Castig puteti avea, daca aveti probe concludente si pertinente ,respectiv inscrisuri doveditoare corespunzatoare.
Pentru mai multe detalii,cititi Legea nr.85/2006 a insolventei .
Marius Bote .
in primul rand pentru a putea introduce aceasta cerere trebuie sa aveti o creanta de minim 30.000 lei.
in cerere se va preciza:
a) cuantumul şi temeiul creanţei;
b) existenţa unei garanţii reale, constituite de către debitor sau instituite potrivit legii;
c) existenţa unor măsuri asigurătorii asupra bunurilor debitorului;
d) declaraţia privind eventuala intenţie de a participa la reorganizarea debitorului, caz în care va trebui să precizeze, cel puţin la nivel de principiu, modalitatea în care înţelege să participe la reorganizare.
Se vor anexa documentele justificative ale creanţei şi ale actelor de constituire de garanţii.
Din pacate creanta este mai mica de 30 000. Ce se poate face in acest caz?
Buna ziua .
In cazul acesta, nu puteti cere insolventa firmei,dar puteti cere instantei executarea silita prin executor judecatoresc a creantei .

Marius Bote .