Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... franciza
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

franciza

vreau sa iau in franciza un magazin si cumpar tot stocul de marfa existent.
intrebari:contractul de franciza se inregistreaza la reg comertului sau fisc?
eu imi voi desfasura activitatea in spatiul magazinului cu toate autorizatiile emise de francizor pana atunci si nu mai fac nici o modificare.?(ma gandesc ca o trebui scris pe undeva ca sunt francizat,nu stiu).
casa de marcat functioneaza pe numele francizorului sau francizatului?
marfa care eu o platesc si o vand in magazin ii fac nir pe numele francizatului sau francizorului?
multumesc frumos
Buna ziua,

referitor la activitatile ce se desfasoara sub franciza- toate activitatile vor fi reglementate de contractul de franciza.

dvs trebuie sa indepliniti obligatiile prevazute in contractul de franciza referitoare la modul de desfasurare a activitatilor, spatiul de vanzare, folosirea marcilor, etc.

in alta ordine de idei, contractul de franciza nu se inregistreaza. acesta este un contract confidential intre parti care contine know howul. nu trebuie inregistrat nici la fisc si nici la registru. dvs o sa platiti impozitele datorate statului conform activitatii comerciale pe care o desfasurati si nu e nevoie si nici nu trebuie sa inregistrati contractul la cele 2 autoritati