avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 18 / 1991
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 18 / 1991

O proprietate obtinuta prin act de vanzare-cumparare in anul 1971 constituie obiectul legii 18 / 1991 in vederea intabularii?
Cel mai recent răspuns: NicoleL , utilizator 14:02, 2 Iulie 2010
Ce ati cumparat? Prin Legea 18/1991 se reconstituie dreptul de proprietate asupra terenurilor...
Descrieti in amanunt ce ati dobandit si ce doriti sa intabulati acum...
am cumparat 400 mp pamant si dorecs sa intabulez terenul respectiv si constructia de pe acest teren construita in acelasi an.
Intre 1971 si 1990 a intervenit un alt act juridic?
Daca da, atunci terenul a trecut in proprietatea statului prin D.58/1974. In aceste conditii ar trebui sa solicitati Titlu de proprietate pe teren in baza L18/1991 cu modificarile si completarile ulterioare. In prezent puteti intabula constructia cu terenul in folosinta.
nu a intervenit nici un act juridic pana in prezent
LEGEA nr. 58 din 29 octombrie 1974 privind sistematizarea teritoriului si localitatilor urbane si rurale, prevedea ca suprafata maxima aferenta casei de locuit poate fi de 250mp.
Dvs. aveti un act din care rezulta ca ati cumparat suprafata de 400mp.
Ce vi s-a spus de la Cartea Funciara?

Alte discuții în legătură

Reconstituire parcela in intravilan, l18/1991 interval interval Trebuie sa mi se reconstituie in baza L18/1991, printre altele, o parcela in intravilan de 400mp. Parcela mea avea dimensiunile 8mx50m Primaria imi propune cam ... (vezi toată discuția)
Dobandire proprietate barbie_86 barbie_86 In anul 1983,bunicii ei au cumparat de la un proprietar,(acum revenindu-mi mie conform cetificatului de mostenitor)un imobil compus din teren in suprafata de ... (vezi toată discuția)
Legea 58/1974 persan persan Parintii mei au cumparat un imobil de 80mp cu o curte de 78mp. Terenul intra in proprietatea statului conf. legii 58/1974 si nu mai face obiectul vanzarii. ... (vezi toată discuția)