avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... OUG nr. 63/2010 privind restructurarile la nivel local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

OUG nr. 63/2010 privind restructurarile la nivel local

S-a publicat in MO nr.450/02.07.2010..

La institutie infiintata prin HCLSector... cum , cati ramanem.....
Poate ordonatorul principal de credite sa propuna nr. de salariati ai institutiei respective?
ordo a scris:

Posturi vacante nu cred,cel putin asa spune conducerea....da sunt F.P. cls.II.Exista in schimb 2 posturi temporar vacante cls III(concediu maternal),poate pe acestea...


Buna ziua si, mai ales, RACOROASA:) (sper sa vi se si intample ce va doresc)

Am si eu nevoie de ajutor in urmatoarele:
1. a) Ce se intampla cu asistentii personali in actualul cadru legislativ de constrangeri bugetare? Dupa cum stim, si ei sunt angajati ai UAT, cu regimul aparte in legea speciala - 448/2006. Pentru ca nu am sesizat corelarea cu noutatile legislative, nu stiu ce sa fac.. Lor li se aplica interdictia angajarilor in sectorul bugetar? Ce fac cu ei? II trec pe indemnizatie? #-o
b) Cei aflati in plata, desi au CIM pe durata determinata (pe perioada valabilitatii certificatului de incadrare in grad de handicap) au dreptul la prelungirea CIM. (dupa Codul Muncii - alta necorelare!!!). In lumina acelorasi restrictii/constrangeri/etc, se prelungesc CIM-urile sau le inceteaza de drept, la expirarea termenului?

2. Dupa OUG.63/2010 avem avizul favorabil al ANFP pt numarul maxim de posturi, cu tot cu posturile in regim contractual (!). In situatia in care, s-a avizat numarul maxim (x posturi ocupate + 1 post vacant), sa inteleg ca postul vacant poate fi scos la concurs ori ramane vacant pana la anu' si la multi ani, cand s-or debloca posturile??? (in cheltuielile de personal ne-am incadra)


Astept cu nerabdare si interes parerile dvs, cu suport argumentat.

Va multumesc :)
Taisa a scris:

ordo a scris:

Posturi vacante nu cred,cel putin asa spune conducerea....da sunt F.P. cls.II.Exista in schimb 2 posturi temporar vacante cls III(concediu maternal),poate pe acestea...


Buna ziua si, mai ales, RACOROASA:) (sper sa vi se si intample ce va doresc)

Am si eu nevoie de ajutor in urmatoarele:
1. a) Ce se intampla cu asistentii personali in actualul cadru legislativ de constrangeri bugetare? Dupa cum stim, si ei sunt angajati ai UAT, cu regimul aparte in legea speciala - 448/2006. Pentru ca nu am sesizat corelarea cu noutatile legislative, nu stiu ce sa fac.. Lor li se aplica interdictia angajarilor in sectorul bugetar? Ce fac cu ei? II trec pe indemnizatie? #-o
b) Cei aflati in plata, desi au CIM pe durata determinata (pe perioada valabilitatii certificatului de incadrare in grad de handicap) au dreptul la prelungirea CIM. (dupa Codul Muncii - alta necorelare!!!). In lumina acelorasi restrictii/constrangeri/etc, se prelungesc CIM-urile sau le inceteaza de drept, la expirarea termenului?

2. Dupa OUG.63/2010 avem avizul favorabil al ANFP pt numarul maxim de posturi, cu tot cu posturile in regim contractual (!). In situatia in care, s-a avizat numarul maxim (x posturi ocupate + 1 post vacant), sa inteleg ca postul vacant poate fi scos la concurs ori ramane vacant pana la anu' si la multi ani, cand s-or debloca posturile??? (in cheltuielile de personal ne-am incadra)


Astept cu nerabdare si interes parerile dvs, cu suport argumentat.

Va multumesc :)

1.Asistentii personali sunt platiti de la capitole care nu intra in reducerea cheltuielilor bugetare (decat ca si scaderea sumei (sal sau indemnizatie))

2.Idem pct 1 -nu au treaba cu blocarea posturilor. Pot fi trecuti pe indemnizatie.
(2) Numarul maxim de posturi prevazut la alin. (1) nu se aplica si capitolelor bugetare "Invatamant" si "Asigurari si asistenta sociala", finantate din bugetele locale, precum si capitolului bugetar "Sanatate", indiferent de sursa de finantare.


3.Postul vacant ramane asa. Este blocat prin alte acte normative.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere posturi vacante Tpopa Tpopa Bună ziua, Cu privire la recenta Ordonanță 77/2013 privind reducerea posturilor vacante aș dori o sugestie despre modul în care se va modifica ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. o institutie publica cu personalitate juridica ( serviciul ... sppsv2008 sppsv2008 Buna ziua. O institutie publica cu personalitate juridica ( serviciul public de gestionare a cainilor fara stapan) finantata din bugetul local al unei ... (vezi toată discuția)
Desfiinþarea posturilor publice vacante ºi a celor ocupate szabozsolt1 szabozsolt1 Va rog sa ma ajutati un raspuns, nici cei de la ANFP si nici Agentia Nationala... nu a putut sa imi ofere un raspuns clar. Guvernul a anuntat adoptarea ... (vezi toată discuția)