Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

buna ziua,
am si eu o intrebare, daca poate cineva sa-mi raspunda...

daca fiul doneaza un teren tatalui si se casatoreste ( fiul), donatia devine nula?daca da, imi puteti spune, va rog, in baza carei legi?

va multumesc
Nu.
Daca fiului i se naste un copil, donatia se revoca de drept ( revocarea donatiei pt survenienta de copil, art. 836 Cod civil).
Nu actul casatoriei este cauza de revocare a donatiei ci nasterea unui copil este una dintre cauzele legale de revocare a donatiei.
Textul de lege ce reglementeaza aceasta situatie este art.. 836 din Codul civil care prevede - . Orice donatiuni prin acte între vii fãcute de persoane ce n-au copii sau descendenti existenti în timpul facerii lor, oricare ar fi valoarea acestor donatiuni si sub orice titlu s-ar fi fãcut, fie chiar donatiunea mutualã sau remuneratorie, fie în fine donatiunea în favoarea maritagiului fãcutã sotilor de oricare altã persoanã, afarã de ascendentii lor, sunt revocate de drept, dacã donatorul, în urma donatiunii, dobândeste un copil legitim, un postum, sau chiar când a legitimat pe un copil natural, prin maritagiul subsecvent.
multumesc pentru promptitudine