Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate

Buna ziua.Unitatea noastra doreste sa achizitioneze o pompa pentru eliminarea apelor subterane din locuinte in urma inundatiilor.Conform clasificatiei si legislatiei in vigoare care este natura bunului?Daca valoarea permite se poate contabiliza ca obiect de inventar?Va multumesc.
Daca pompa are o valoare de intrare de 1800 sau peste si o durata de utilizare de peste un an, se socoteste a fi imobilizare corporala si se supune amortizarii conform :

Catalog din 30/11/2004, clasificarea mijloacelor fixe utilizate în economie şi duratele normale de funcționare ale acestora, care corespund cu duratele de amortizare în ani, aferente regimului de amortizare liniar, Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 46 din 13/01/2005,

cu modificarile ulterioare

[ link extern ]

daca nu, poate fi considerata "obiect de inventar" .

mc

ContSters109653, utilizator
Va multumesc.