Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA leasing masina
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA leasing masina

Buna ziua! In domeniul fiscal nu prea ma pricep dar as vrea sa stiu si eu daca PFA-urile platesc TVA pentru leasing-ul unei masini. Stiam ca pentru firme este valabil atat timp cat firma are profit dar nu stiu daca mai este valabil.

De asemenea mi-a spus cineva ca PFA-uri au reduceri la aproape toate taxele.
firma de leasing factureaza ratele cu tva.
dvs. daca sunteti platitor de tva aveti drept de deducere a taxei, daca nu, nu si astfel veti include taxa in costul mijlocului fix.
nu exista nicio diferenta intre societati comerciale si persoane fizice, in ceea ce priveste regulile tva.
singurul impozit de care este scutit un PFA, cel putin acum, este impozitul minim.
Dar deducerea se face in functie de valoarea TVA platita anterior? Adica daca cineva plateste la stat 1000 euro, sa zicem, deducerea in cazul acesta va fi tot in acest cuantum (1000 euro) ?
nu, deducerea se face in functie de taxa inscrisa pe factura fiscala.
care taxa? :( care factura fiscala? :O
taxa = taxa pe valoare adaugata

factura fiscala = factura emisa de firma de leasing pentru avans si pentru fiecare rata de leasing