avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA leasing masina
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA leasing masina

Buna ziua! In domeniul fiscal nu prea ma pricep dar as vrea sa stiu si eu daca PFA-urile platesc TVA pentru leasing-ul unei masini. Stiam ca pentru firme este valabil atat timp cat firma are profit dar nu stiu daca mai este valabil.

De asemenea mi-a spus cineva ca PFA-uri au reduceri la aproape toate taxele.
Cel mai recent răspuns: Iulian81 , utilizator 13:01, 10 Iulie 2010
firma de leasing factureaza ratele cu tva.
dvs. daca sunteti platitor de tva aveti drept de deducere a taxei, daca nu, nu si astfel veti include taxa in costul mijlocului fix.
nu exista nicio diferenta intre societati comerciale si persoane fizice, in ceea ce priveste regulile tva.
singurul impozit de care este scutit un PFA, cel putin acum, este impozitul minim.
Dar deducerea se face in functie de valoarea TVA platita anterior? Adica daca cineva plateste la stat 1000 euro, sa zicem, deducerea in cazul acesta va fi tot in acest cuantum (1000 euro) ?
nu, deducerea se face in functie de taxa inscrisa pe factura fiscala.
care taxa? :( care factura fiscala? :O
taxa = taxa pe valoare adaugata

factura fiscala = factura emisa de firma de leasing pentru avans si pentru fiecare rata de leasing

Alte discuții în legătură

Achizitie masina germania misaaa misaaa revin din nou cu aceeasi speta: - PFA norma de venit ,prestari servicii intracomunitare, inregistrat in scopuri de TVA si inscris in ROI , am cod valid de ... (vezi toată discuția)
Firma transport marfa danuuu danuuu INFINTEZ O FIRMA DE TRANSPORT MARFA PENTRU UE SI AS VREA SA STIU CAUM FAC FACTURARE CATRE CLIENTII DIN UE...ADICA CU TVA -CUM ESTE MAI BINE LA INCEPUT ... (vezi toată discuția)
Tva la valoare reziduala leasing tincuta30 tincuta30 O societate are trei contracte de leasing pentru trei autoturisme cu urmatoarele specificatii: Contract 1: valoare auto = 33.000 euro, avans = 10.000 euro, ... (vezi toată discuția)