Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune disciplinara

Cum sa fie sanctionati doi slariati, cand sefu vrea sa le impute suam de 3000 lei, pt nereguli depistate de I.T.M.?Pe raspundere materiala ,sau cu reducerea salariilor pe 3 luni cu 10 %? cum e mai bine si sa am castig de cauza?
intai, ar trebui sa inceapa cu cercetarea disciplinara, in urma careia se va stabili vinovatia/nevinovatia angajatilor. pe urma, conf. art. 266 si art. 268 din legea nr. 53/2003, angajatorul va stabili si aplica sanctiunea disciplinara.
daca angajatorul a suferit din culpa angajatilot, un prejudiciu, va lua in calcul urmatoarele prevederi
legea nr. 53/2003
" ART. 270
(1) Salariaţii răspund patrimonial, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina şi în legătură cu munca lor.
(2) Salariaţii nu răspund de pagubele provocate de forţa majoră sau de alte cauze neprevăzute şi care nu puteau fi înlăturate şi nici de pagubele care se încadrează în riscul normal al serviciului.
ART. 271
(1) Când paguba a fost produsă de mai mulţi salariaţi, cuantumul răspunderii fiecăruia se stabileşte în raport cu măsura în care a contribuit la producerea ei.

(2) Dacă măsura în care s-a contribuit la producerea pagubei nu poate fi determinată, răspunderea fiecăruia se stabileşte proporţional cu salariul său net de la data constatării pagubei şi, atunci când este cazul, şi în funcţie de timpul efectiv lucrat de la ultimul său inventar." :)
mihaicalinescu2005, utilizator
Multumesc frumos