avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Impuscare caine in oras
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Impuscare caine in oras

As dori sa stiu daca un detinator de arma de vanatoare are voie sa impuste un caine in oras, pe stada, in plina zi?
Sincer eu cred ca nu...
Ce se poate face impotriva lui?
Cel mai recent răspuns: alexandresu , utilizator 16:01, 8 Iulie 2010
Plangere la politie pentru folosirea armei in alte scopuri decat cele pentru care a fost emis permisul de port arma. Daca a fost folosit in public, fara nici o justificare, i se poate da o amenda destul de mare existand posibilitatea sa-i ridice si autorizatia/permisul de port arma.
plangere penala pt nerespectarea regimului armelor si munitiilor si pt cruzime fata de animale
legea 205/2004
Art. 6. —
(2) În sensul prezentei legi, prin cruzime fata de animale se
întelege:
a) omorârea animalelor, din perversitate, precum şi prin
practicarea tirului pe animale domestice sau captive;
eu zic ca ar fii si ultraj contra bunelor moravuri,si deranjraea linistii puiblice.poate au fost in zona batrani si copii caure au fost profund afectati.
Pot sa fie toate (faptele) la un loc...
Si daca respectivul caine l-a atacat ?

Alte discuții în legătură

Este nevoie de botnita pentru rottweiler? adiut89 adiut89 Am un rottweiler si nu stiu daca este obligatoriu bornita sau nu ? are aproape 3 ani e mare dar nu stiu daca este obligatoriu ? in lesa il tin tot timpu cand ... (vezi toată discuția)
Buna.imi puteti spune,va rog daca exista vreo actualizare recenta ... Daniela005 Daniela005 Buna.Imi puteti spune,va rog daca exista vre-o actualizare recenta a legii cu privire la detinerea cainilor periculosi?Care sant cainii considerati ... (vezi toată discuția)
Au voie caini fara lesa in bucuresti? Rox_ Rox_ Buna ziua. In cartierul meu sunt cateva persoane care isi lasa cainii pe strada fara lesa. Problema este, nu stiu de ce, in principiu cu stapanii celor de ... (vezi toată discuția)