Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am patruns pe fereastra in apartamentul iubitei mele
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am patruns pe fereastra in apartamentul iubitei mele

am patruns pe fereastra in apartamentul iubitei mele ,noaptea , si m-a vazut cum am sarit geamul sa fug fratele iubitei mele.a chemat politia, si a dat declaratie.eu am ptaruns pe fereastra cu ajutorul surorii lui.dar fratele ei nu stie....daca sunt chemat la sectie.....va rog frumos sa imi spuneti si mie .....imi pot da o amenda sau sa imi faca ceva de genul asta precum dosar penal ?
spune adevarul, daca prietena ta te sustine...nu mai e caz penal....
Daca nu te sustine e violare de domiciliu.

Violarea de domiciliu

Art. 192. - Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, sau refuzul de a le părăsi la cererea acesteia, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 4 ani.
În cazul în care fapta se săvârşeşte de o persoană înarmată, de două sau mai multe persoane împreună, în timpul nopţii sau prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
Pentru fapta prevăzută în alin. 1, acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.