avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... handicap si somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

handicap si somaj

va rog sa-mi spuneti daca din pensia de handicap ( in cazul incetarii acesteia )pot sa intru in somaj, am 54 ani, 20 ani vechime in munca si 10 ani de pensie de handicap, multumiri.
Cel mai recent răspuns: ContSters48919 , utilizator 13:19, 9 Iulie 2010
Somajul se calculeaza in Legea 76/2002, vedeti acolo ce suma vi se poate acorda si pentru cate luni (cred ca vreo 540 ron diminuati cu 25%, dar s-ar putea sa vina si o aplicare de impozit de 16 % care se discuta acum in guvern).

Art. 17. - (1) In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situatii:
a) le-a incetat contractul individual de munca sau contractul de munca temporara din motive neimputabile lor;
b) le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a incetat mandatul pentru care au fost numiti sau alesi, daca anterior nu au fost incadrati in munca sau daca reluarea activitatii nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajati pe baza de contract sau li s-a desfacut contractul din motive neimputabile lor;
e) le-a incetat raportul de munca in calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
f) au incheiat contract de asigurare pentru somaj si nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj ce li s-ar fi cuvenit potrivit legii;
g) au incetat activitatea ca urmare a pensionarii pentru invaliditate si care, ulterior, au redobandit capacitatea de munca si nu au reusit sa se incadreze in munca;

Aici la lit g) incadrati


Art. 34. - (1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii;
b) nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj;
c) nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii;
d) sunt inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza teritoriala isi au domiciliul sau, dupa caz, resedinta, daca au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.
(11) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevazuta la alin. (1) lit. a), nu se iau in calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de munca sau de serviciu, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile;
b) perioada de pensionare pentru invaliditate, daca aceasta nu depaseste 12 luni, pentru persoanele prevazute la art. 17 alin. (1) lit. g);
Ultima modificare: Vineri, 9 Iulie 2010
ContSters48919, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare indemnizatie somaj pogo80 pogo80 Am o nelamurire in ceea ce priveste acordarea indemnizatiei de somaj: - muncesc de mai bine de 5 ani cu contract pe perioada nedeterminata iar acum ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la somaj? andreea a andreea a am fost in concediul de crestere a copilului timp de 2 ani.dupa aceasta perioada nu am mai lucrat .intrebarea mea este daca am dreptul la somaj si daca exista ... (vezi toată discuția)
Acordare somaj ramotorok ramotorok Am un contract de munca pe perioada nedeterminata incheiat acum 1an si 6 luni dar doresc sa imi caut un loc de munca mai bun.Deoarece firma nu vrea sa ma dea ... (vezi toată discuția)