avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe vamale pentru motociclete
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe vamale pentru motociclete

Vreau sa import o motocicleta noua din SUA, New York. Motocicleta este fabricata in UE, mai precis in Anglia.
As vrea sa stiu daca trebuie platite taxe vamale in Romania.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: aferenczius , utilizator 18:23, 4 Februarie 2008
In cazul in care importul este insotit de certificatul EUR1 nu platesti taxe vamale.
Mai vrei detalii? Intreba-ma la obiect.
Ok... factura va fi emisa de un dealer din SUA. El imi va putea face rost de acest certificat EUR1? Sau daca produsul a fost deja indigenizat, certificatul isi pierde valoarea?
Cei de la Controlul Documentelor Otopeni mi-au dat acelasi raspuns ca si tine: fa rost de certificat EUR1 si totul e ok.
Transportatorul mi-a spus ca daca factura este emisa in SUA, va trebui sa platesc totusi taxe.
Sau trebuie sa schimb transportatorul? :D
EUR1 te scuteste de taxe vamale. Platesi insa TVA si comisionarul vamal. Importul il faci pe societate sau PF?
TVA la ce?
Vreau sa o import pe persoana fizica, desi exista si varianta cu persoana juridica.
TVA la valoarea din declaratia vamala.

Alte discuții în legătură

Taxe vamale pentru importul de motociclete Vreau sa-mi aduc o motocicleta sh si nu stui care sunt taxele vamale accize etc. Stie careva une pot gasi toate lucrurile astea? (vezi toată discuția)
Cumparaturi pe ebay,shipping, taxe vamale, taxe postale, tva.... ContSters169673 ContSters169673 Am cumparat niste pandantive si cercei de argint si doua ceasuri de mana vechi, am platit valoarea lor 830 dolari + 70 dolari shipping + 33 taxa de paypal, ... (vezi toată discuția)
Cantitate comerciala.vama Buburuze Buburuze Buna seara! Imi puteti spune,va rog,ce inseamna cantitate comerciala la niste produse comandate pe internet?Am comandat de pe un site din afara UE niste ... (vezi toată discuția)