avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe vamale pentru motociclete
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe vamale pentru motociclete

Vreau sa import o motocicleta noua din SUA, New York. Motocicleta este fabricata in UE, mai precis in Anglia.
As vrea sa stiu daca trebuie platite taxe vamale in Romania.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: aferenczius , utilizator 18:23, 4 Februarie 2008
Am uitat sa mentionez ca motocicleta nu este noua si nici de provenienta europeana#-o
1. daca valoarea de catalog e mai mare decat valoarea declarata, atunci taxele vamale se platesc la valoarea de catalog;
2. daca valoarea de catalog e mai mica decata valoarea facturata, atunci taxele vamale se calculeaza la valoarea din factura.
Si unde as putea sa gasesc valorile de catalog sa-mi fac o estimare daca se merita#-o

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe vamale pentru importul de motociclete Vreau sa-mi aduc o motocicleta sh si nu stui care sunt taxele vamale accize etc. Stie careva une pot gasi toate lucrurile astea? (vezi toată discuția)
Cumparaturi pe ebay,shipping, taxe vamale, taxe postale, tva.... ContSters169673 ContSters169673 Am cumparat niste pandantive si cercei de argint si doua ceasuri de mana vechi, am platit valoarea lor 830 dolari + 70 dolari shipping + 33 taxa de paypal, ... (vezi toată discuția)
Cantitate comerciala.vama Buburuze Buburuze Buna seara! Imi puteti spune,va rog,ce inseamna cantitate comerciala la niste produse comandate pe internet?Am comandat de pe un site din afara UE niste ... (vezi toată discuția)