Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe vamale pentru motociclete
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe vamale pentru motociclete

Vreau sa import o motocicleta noua din SUA, New York. Motocicleta este fabricata in UE, mai precis in Anglia.
As vrea sa stiu daca trebuie platite taxe vamale in Romania.
Multumesc
Am uitat sa mentionez ca motocicleta nu este noua si nici de provenienta europeana#-o
1. daca valoarea de catalog e mai mare decat valoarea declarata, atunci taxele vamale se platesc la valoarea de catalog;
2. daca valoarea de catalog e mai mica decata valoarea facturata, atunci taxele vamale se calculeaza la valoarea din factura.
Si unde as putea sa gasesc valorile de catalog sa-mi fac o estimare daca se merita#-o