Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporul de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporul de vechime

pt a acorda sporul de vechime in munca conf. HG281/1993, Contr col de munca ( lucrez in instit bugetara), treb sa calc din cartea de munca toata per lucrata de pers resp deoarece ac spor se acorda procentual.
se include si per in care o pers s-a aflat in conced pt crest si ingrij copil pana la varsta de 2 ani ori per in care o persoana si-a efect stagiul militar?imi treb baza legala( in L19/2000 acestea sunt per asimilate)

Perioada de concediu crestere copil este vechime in munca in ceea ce priveste drepturile acordate in functie de aceasta ( conf. OUG 148/2005 cu modif. ulterioare). Stagiul militar e doar perioada asimilata la calculul pensiei.
[