Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA codul fiscal TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

codul fiscal TVA

exista un contract intre pers jur din UE inreg in scopuri de TVA si o pers jur romana platitoare de tva- avand ca obiect cautare de clienti pe piata internationala. fapt care se si intampla- se gaseste client din Kazakstan care nu e din UE) cu care se semneaza si contract de lucrari constructii montaj in Kazakstan
Intrebarea este: pentru comisionul facturat de pers jur din UE si pe care trebuie sa-l plateasca pers jur romana)- ce implicatii dpdv al TVA sunt si daca trebuie retinut impozit pe venitul pers jur nerezidente la momentul platii
Conform Codului fiscal valabil dupa 1 ian 2010, la astfel de contracte de prestari servicii se datoreaza TVA in tara beneficiarului de servicii, iar factura se va face fara TVA, mentionandu-se "taxare inversa".

Pentru impozitarea la sursa trebuie aplicata cu prioritate Conventia de evitare a dublei impuneri (foarte multe semnate prin 1975), dar in principiu se aplica o astfel de retinere la sursa (10% in mod frecvent).

Succes!