Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce cheltuieli pot deduce din impozit (Intreprindere ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce cheltuieli pot deduce din impozit (Intreprindere individuala)

Buna ziua.
Am o intreprindere individuala (neplatitor de TVA), un fel de PFA cu angajati.
As vrea sa ma informati ce cheltuieli se pot deduce din impozit?
De exemplu: daca imi iau o un frigider pentru acasa, atunci pot sa-l trec la cheltuieli?
Trebuie luat pe numele meu: Pap Tamas Pal, sau pe numele intreprinderii: Pap Tamas Pal I.I.?
Multumesc.
Din impozit nu se deduce nimic .
Din venituri , insa , se pot scade cheltuieli , in urmatoarele conditii :
art 48
(4) Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:

a) să fie efectuate în cadrul activităţilor desfăşurate în scopul realizării venitului, justificate prin documente;

b) să fie cuprinse în cheltuielile exerciţiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite;

c) să respecte regulile privind amortizarea, prevăzute în titlul II, după caz;

d) cheltuielile cu primele de asigurare să fie efectuate pentru:

1. active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;

2. activele ce servesc ca garanţie bancară pentru creditele utilizate în desfăşurarea activităţii pentru care este autorizat contribuabilul;

3. prime de asigurare pentru asigurarea de risc profesional;

4. persoane care obţin venituri din salarii, potrivit prevederilor capitolului 3 din prezentul titlu, cu condiţia impozitării sumei reprezentând prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul plăţii de către suportator.

Orice cumparati pe II va fi facturat pe II , pentru a putea fi trecut pe cheltuieli.