Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii recuperare concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

recuperare concediu medical

Conform Ordinului 430/2010 perioada de recuperare a indemnizatiilor platite asiguratilor care depasesc suma contributiilor datorate s-a redus de la 3 ani la 90 de zile. (art.40) Aceasta prevedere se aplica sumelor de recuperat incepand cu data intrarii in vigoare a ordinului mai sus mentionat sau si pentru sumele nesolicitate la recuperare pana la aceasta data? Se mai pot recupera sume din perioada ianuarie 2009 pana in prezent prin cerere de restituire sau prin neplata in lunile urmatoare pana la recuperarea intregii sume?

Am aflat ca termenul limita este 25 iulie.
Sunati si la Casa Nationala de Sanatate