Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale A aparut vreo lege privind concesionarea SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

A aparut vreo lege privind concesionarea SC

Ce lege a aparut si a intrat in vigoare cu 1 iulie 2010 cu privire la concesionarea societatilor cu datorii?
Oare nu se mai pot concesiona firme cu datorii?
OUG 54/2010 CARE MODIFICA l 31/1990:

La articolul 202, după alineatul (2) se introduc patru
noi alineate, cu următorul cuprins:

1 Hotărârea adunării asociaților, adoptată în condițiile
alin. (2), se depune în termen de 15 zile la oficiul registrului
comerțului, spre a fi menționată în registru și publicată în
Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.

2 Oficiul registrului comerțului va transmite de îndată, pe
cale electronică, hotărârea prevăzută la alin. (21) Agenției
Naționale de Administrare Fiscală și direcțiilor generale ale
finanțelor publice județene și a municipiului București.

3) Creditorii sociali și orice alte persoane prejudiciate prin
hotărârea asociaților privitoare la transmiterea părților sociale
pot formula o cerere de opoziție prin care să solicite instanței
judecătorești să oblige, după caz, societatea sau asociații la
repararea prejudiciului cauzat, precum și, dacă este cazul,
atragerea răspunderii civile a asociatului care intenționează să
își cedeze părțile sociale. Dispozițiile art. 62 se aplică în mod
corespunzător.
4) Transmiterea părților sociale va opera, în lipsa unei
opoziții, la data expirării termenului de opoziție prevăzut la
art. 62, iar dacă a fost formulată o opoziție, la data comunicării
hotărârii de respingere a acesteia.”