Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare domiciliu pe Actul de identitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare domiciliu pe Actul de identitate

Buna ziua. Am o problema de stabilire de domiciliu intr-un mod abuziv si anume: Acum 9 ani am luat pt. a locui in casa mea, ramasa ca mostenire de la tata (decedat) pe mama mea cea buna, divortata de tata cu vreo 15 ani inainte ca acesta sa moara si casatorita intre timp, pe sotul acesteia si fiica acestora, adica sora mea de mama. Dealungul timpului, profitand de bunavointa mea, sotul mamei mi-a schimbat contractul de curent si l-a trecut pe numele lui, nu stiu cum se poate incheia un asemenea act fara actul casei dar m-am chinuit sa-l readuc pe numele meu printr-o intreaga procedura pe care mi-au cerut-o, si-a trecut familia in registrul agricol la primarie fara sa ma consulte, nu stiu prin ce procedeu a reusit din nou, iar ,,bomboana pe coliva'' a pus-o acum un an cand si-a schimbat cartea de identitate si si-a facut domiciliu pe adresa mea. Stiu ca a putut cu acea adeverinta de la primarie precum ca e locuitor al localitatii, luata de la registrul agricol. Eu nu i-am inregistrat nicaieri nici la politie, dar nici nu mi-a cerut-o careva. Ce v-as ruga, daca se poate, e cum as putea sa-i anulez actul de identitate ca sa nu mai aiba adresa la domiciliul meu. Multumesc pt eventualele sugestii.
cred ca doar o actiune de evacuare ar rezolva problema.
Si cum as initia o asemenea actiune? :( Ma intereseaza sa-i anulez acest domiciliu abuziv. Mama mea doreste sa divorteze de el din motive ce tin de relatia lor de familie. Daca mama va reusi eu o voi tine la mine in continuare dar pe el il voi trimite de unde a venit. Ma inteb daca nu o sa am vreo problema din cauza domiciliului. Ar trebui trasi la raspundere toti cei care l-au ajutat sa obtina acest domiciliu. Cum e posibil sa obtii un domiciliu fara a fi luat in spatiu de proprietarul imobilului?
Daca sinteti mai multi proprietari (adica dvs. si inca o persoana, sau mai multe) este suficient ca numai unul dintre proprietari sa semneze pentru declaratia de primire in spatiu a persoanei "nedorite".
Mergeti la Serviciul de Evidenta a Populatiei (la Politie, unde se elibereaza cartile de identitate in localitatea dvs.) si solicitati sa vi se arate actul de primire in spatiu pentru persoana respectiva (cea care si-a facut domiciliul pe proprietatea dvs.).
Eu sunt singurul proprietar, nu exista un act de luare in spatiu. El si-a facut domiciliu prin acea adeverinta de la registru agricol precum ca e locuitor al localitatii, posibilitate legala, dar inregistrarea in registru agricol a facut-o fara voia mea. Eu nu am umblat pana acum dar nu sunt de acord cu neregulile care sunt facute in tara asta contrar prevederilor legale. Mi se pare un abuz de incalcare a proprietatii de chiar funcionarii statului care nu cer acordul proprietarului.
gane didel a scris:

Eu sunt singurul proprietar, nu exista un act de luare in spatiu. El si-a facut domiciliu prin acea adeverinta de la registru agricol precum ca e locuitor al localitatii, posibilitate legala, dar inregistrarea in registru agricol a facut-o fara voia mea. Eu nu am umblat pana acum dar nu sunt de acord cu neregulile care sunt facute in tara asta contrar prevederilor legale. Mi se pare un abuz de incalcare a proprietatii de chiar funcionarii statului care nu cer acordul proprietarului.

Daca sinteti singur proprietar, mergeti asa cum v-am zis si in primul mesaj, vedeti in ce mod s-a facut primirea in spatiu si faceti contestatie/sesizare/reclamatie etc. catre Serv. Ev. Populatiei din zona dvs. de domiciliu.