Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tranzactie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tranzactie

la primul termen de divort am facut o tranzactie ce consta in partajarea bunurilor dupa cum urmeaza ;imobil 50%-50%iar bunuri mobile impartite echitabil.Redactarea tranzactiei s-a facut de catre avocata reclamantei la solicitarea paratului (subsemnatul).Se pot schimba datele problemei avand in vedere ca instanta a suspendat actiunea pana la solutionarea divortului?Nu s-a efectuat ancheta sociala si nici audierea martorului.
adica?
ce sa se schimbe?
doriti ca aceea tranzactie sa aibe alt continut?
ma refeream la hotararea instantei , este un minor la mijloc .
bunurile sotilor nu se pot partaja in timpul casatoriei.
casatoria dvs nu este desfacuta.
multumesc!
de ce nu s-ri fi inceput ambele cereri: divort si partaj intr-o singura cerere??
Intr-adevar, regula generala, care vi se aplica si dvs., e cea de desfacere a casatoriei si mai apoi, partajarea bunurilor.
Se poate discuta, dupa divort, acea cerere de partaj, si daca dvs. nu va place ceva, puteti renegocia cu sotul si avocatul acestuia, pentru a obtine mai mult din bunurile supuse partajarii, motivand existenta copilului ( se sa schimbati tranzactia). Insa, e bine sa stiti ca in ceea ce priveste averea obtinuta in timpul casatoriei, aceasta se imparte in functie de contributia fiecarui sot ( daca partile nu se inteleg) si nu are importanta cati minori sunt si cui ramin, intrucat acest tip de probleme se rezolva in cadrul procesului de divort si parintele caruia nu-i sunt incredintati copiii, are obligatia de a plati pensie de intretinere pentru ei. Nu poate ramine toata averea obtinuta doar unyuia dintre soti, daca partile nu sunt de acord, sub motiv ca au ramas copiii si celalalt sot trebuie sa plece, ca un apostol, doar cu hainele de pe el.....:(