Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati!

Sotul meu a primit de curand decizia de pensionare si avem nelamuriri la calculul punctajului respectiv cuantumul pensiei.
Am obtinut baza de date dupa care s-a calculat dar avem nelamuriri si la modul cum au fost introduse datele ,avand multe sporuri si gr.I de munca. Par a fi introduse intr-adevar la ,,decizia operatorului de date!"
dupa cum ni s-a raspuns cand am intrebat. Dosarul a fost depus in mai iar punctajul pe 2010 a fost raportat la intreg anul si a iesit foarte mic(0,1348) La fel in anul angajarii. Mi s-a spus ca asa este progamul . Este corect?
Va rog ajutati-ma cu un calcul pentru a putea contesta in timp util, daca este cazul.
Va multumesc!
Cu un calcul nu are cum sa va ajute cineva. Punctajul mediu anual se determina cu ajutorul unui program.

Puteti sa faceti altceva. Daca aveti buletinul de calcul intitulat "date privitoare la activitatea in munca", il puteti compara cu veniturile din carnetul de munca si din adeverinte. In acest buletin sunt evidentiate toate veniturile si sporurile realizate de dvs., inclusiv activitatea in grupa I de munca. Daca nu il aveti, solicitati-l casei de pensii.

Daca veniturile, sporurile si grupa de munca apar in "date privitoare la activitatea in munca", inseamna ca au fost valorificate toate.
ART. 78/Legea 19/2000
(1) Punctajul anual al asiguratului se determină prin împărţirea la 12 a punctajului rezultat în anul respectiv din însumarea numărului de puncte realizat în fiecare lună...........
In lege nu este prevazut (in cazul prezentat de dvs) ca daca cineva lucreaza 6 luni dintrun an, punctajul sa se imparta la 6
Si eu, sunt de acord cu dvs ca legea frusteaza impartind punctajul la 12 si nu la nr de luni efectiv lucrate din unul sau mai multi ani de activitate.
In concluzie, punctajul anual in cazul prezentyat, a fost calculat conf prevederilor legii.
Bună dimineaţa!

Nu, categoric nu este vorba de o "frustrare" a legii, împărţindu-se numărul de puncte realizat în fiecare lună la 12.

Este vorba de media anuală!
Cum se poate stabili media anuală, matematic vorbind, dacă nu prin împărţirea la 12, câte luni are un an?#-o

De altfel, prevederile art. 78, din Legea nr. 19/2000, a fost în nenumărate rânduri supus atenţiei Curţii Constituţionale, care l-a "declarat" de fiecare dată, aşa cum este, FOARTE CONSTITUŢIONAL!
florisiris, utilizator
De acord cu @florisiris cu media anuala dpdv matematic, dar cum stam cu media cand nu este proportionala cu suma achitata.....

EX: Pensie la 01.02.2010 (luna ian lucrata )

punctaj luna ian 2010:
1500 (venitul salariatului) : 1.836 (sal med/ec) = 0.81700 puncte
*****************************************************
CAS datorat de salariat la salariul de 1500 lei:

1500 x 10,5% = 157,5 lei/luna ian 2010
CAS care l-ar fi datorat salariatul la sal mediu/ec de 1836 lei:
1836 x 10,5% = 192,78 lei/luna ian 2010
157,5 : 192,78 = 0,81700
Daca s-a achitat CAS pe luna ian 2010 si rezulta un punctaj de 0,81700 puncte, legea imparte la 12 luni:
0,81700 puncte : 12 luni = 0,06809 puncte

Atunci, pentru 0,06809 puncte, trebuie platit CAS 13,13 lei, iar diferenta de 144,37sa fie restituita de catre de stat, intrucat pentru cele 11 luni nelucrate, nu se acorda vechime in munca desi din impartirea la 12 rezulta ca si in acele luni ar rezulta un punctaj mediu de 0.06809 puncte.
Bruta, utilizator
:belay:
Bruta, te rog, nu da naştere la astfel de discuţii pe forum, pentru că este posibil ca unii cititori să înţeleagă greşit!
Nu încerc, să fac din Legea nr. 19/2000, o lege mai bună sau mai proastă decât este, dar:
- calculul şi plata contribuţiei de CAS datorate, conform art. 23, alin. (1) nu au nici o legătură cu determinarea mediei anuale.
- contributia aferenta lunii ianuarie, în exemplul tău, este una, iar punctajul pentru luna respectiva este alta!

Din păcate pentru mine, contul tău nu este activ, pentru că de data aceasta chiar iniţiam o discuţie privată.;)