Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buletinul de calcul al pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buletinul de calcul al pensiei

Sint pensionata anticipat partial incepind cu august 2009. Dupa lungi discutii cu casa de pensii, am reusit sa obtin Buletinul de calcul al pensiei unde am obs. urmatoarele:

1.Salariul de merit este trecut in Buletinul de calcul la rubrica "Sporuri incluse in salariu-procent" sub forma de procent (15%). Este trecut corect in aceasta rubrica? In adeverinta elib. de institutie, scrie ca salariul de merit nu este inclus in salariul tarifar si se calculeaza la salariul tarifar+indemnizatia de conducere.
Pina in anul 1998, acest spor nu este evidentiat in cartea de munca; dupa aceasta perioada, apare ca suma distincta.
Daca in Buletinul de calcul apare mereu ca procent, de unde imi dau eu seama ca a fost calculat corect conform adeverintei data de institutie??

2. Sporurile de stres, didactic auxiliar si de fidelitate sint trecute ca procent la rubrica "Alte sporuri-procent". In adeverinta scrie ca nu sint incluse in salariul tarifar si se calculeaza la salariul tarifar. Daca in Buletin este trecut numai un procent, de unde stiu eu ca au aplicat procentul la salariul tarifar?

3. Sporul de vechime, conform adeverintei, ar trebui calculat la salariul tarifar+indemn. de conducere+salariul de merit+sporul de stres+sporul de fidelitate. In Buletinul de calcul, sporul de vechime apare ca procent, nu ca suma ca eu sa pot verifica daca a fost trecut corect, conform metodei de calcul din adeverinta.
Pina in anul 1998, sporul de vechime nu e trecut in cartea de munca; dupa 1998, este trecut ca suma. Nu era corect sa se treaca si in Buletinul de calcul tot ca suma? Asa, cine stie cum au calculat?

4. In adeverinta emisa de institutia unde am lucrat, intr-o anumita perioada,indemn. de conducere este mai mare decit cea trecuta in Buletinul de calcul. In Buletin este trecuta valoarea din Cartea de munca. Cum e corect? Se trece ce e in adeverinta sau in cartea de munca?
Va multumesc!
Intrebarile dvs. vizeaza, de fapt, modul de calcul al pensiei or cuantumul acesteia este determinat cu ajutorul unui program elaborat de CNPAS. In practica, toate datele care rezulta din carnetul de munca si din adeverinte sunt introduse in program, calculatorul generand decizia de pensie si buletinele de calcul.

Foarte important era sa scrieti ce sume / procente sunt trecute in adeverinta. Pentru ca sunt trecute sau asa ar trebui. :)

1. Salariul de merit se trece intotdeauna la rubrica "spor inclus in salariu", intrucat asa il "vede" si programul, care aplica celelalte sporuri la salariu + salariu de merit. In fond, orice spor trecut la "spor inclus in salariu" este un avantaj intrucat mareste baza contributiva si, implicit, cuantumul pensiei.
In adeverinta emisa de fostul angajator trebuia sa fie precizat salariul de merit in procent sau in suma.

2. Sporurile la care faceti referire se trec la rubrica "alte sporuri", rubrica ce are, la randul ei, doua subrubrici: "procent" si "suma". Revin la adeverinta: sunt trecute aceaste sporuri in procent ori in suma? Oricum, in buletinul de calcul nu poate aparea decat un procent sau o suma, in functie de mentiunile din adeverinta.

3. Sporul de vechime apare in buletinul de calcul conform prevederilor art. 164, alin. (3) din Legea nr 19/2000. In adeverinta trebuia trecut in procent sau in suma, nu precizat un mod de calcul al acestuia. Dupa data de 01.04.1992 sporul de vechime este cel inscris in carnetul de munca ori dovedit cu adeverinte, in procent sau in suma.

4. Corect este sa se treaca in primul rand ceea ce este inscris in carnetul de munca. Daca fostul angajator v-a platit o indemnizatie mai mare dar nu a trecut-o in carnetul de munca, inseamna ca n-a retinut si platit CAS corespunzator cuantumului indemnizatiei.
Daca, din contra, a retinut si virat CAS, trebuia sa faca rectificari in carnetul de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
1. Salariul de merit se trece intotdeauna la rubrica "spor inclus in salariu", intrucat asa il "vede" si programul, care aplica celelalte sporuri la salariu + salariu de merit. In fond, orice spor trecut la "spor inclus in salariu" este un avantaj intrucat mareste baza contributiva si, implicit, cuantumul pensiei.
In adeverinta emisa de fostul angajator trebuia sa fie precizat salariul de merit in procent sau in suma.

1.Da, inteleg ce spuneti dvs., dar salariul de merit trebuie calculat la salariul tarifar+indemnizatia de conducere (conform adeverintei); indemnizatia de conducere este trecuta in Buletin la sporuri incluse in salariu, ori acest spor este in plus fata de salariul tarifar.

2. Sporurile la care faceti referire se trec la rubrica "alte sporuri", rubrica ce are, la randul ei, doua subrubrici: "procent" si "suma". Revin la adeverinta: sunt trecute aceaste sporuri in procent ori in suma? Oricum, in buletinul de calcul nu poate aparea decat un procent sau o suma, in functie de mentiunile din adeverinta

Aceste sporuri sint trecute in Buletin numai sub forma de procent. In adeverinta sint tot sub forma de procent iar in Cartea de munca, incepind din 1998, sub forma de suma.

3. Sporul de vechime apare in buletinul de calcul conform prevederilor art. 164, alin. (3) din Legea nr 19/2000. In adeverinta trebuia trecut in procent sau in suma, nu precizat un mod de calcul al acestuia. Dupa data de 01.04.1992 sporul de vechime este cel inscris in carnetul de munca ori dovedit cu adeverinte, in procent sau in suma.
Sporul de vechime este trecut in adeverinta sub forma de procent si se precizeaza modul de calcul deoarece asa se calcula conform legii la vremea respectiva.
1. Doamna, stiu ca ma repet dar o adeverinta nu poate indica un mod de calcul al sporurilor pe care le-ati primit. In fond, ati primit lunar sporul X in cuantum de Y lei. In adeverinta trebuia sa apara sporul primit, in procent sau suma.

2. Sa inteleg ca mentiunile din adeverinta emisa de fostul angajator contrazic inscrierile din carnetul de munca, efectuate tot de el? Teoretic cei de la casa de pensii trebuiau sa aiba in vedere inscrierile din carnetul de munca.

3. In privinta sporului de vechime totul este clar. Vedeti prevederea la care am facut trimitere in postul anterior, s-ar putea sa va avantajeze fata de mentiunile din adeverinta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
1. Doamna, stiu ca ma repet dar o adeverinta nu poate indica un mod de calcul al sporurilor pe care le-ati primit. In fond, ati primit lunar sporul X in cuantum de Y lei. In adeverinta trebuia sa apara sporul primit, in procent sau suma.

Nu cred ca este acelasi lucru sa aplici un procent la salariul tarifar sau, acelasi procent la salariul tarofar+indemnizatia de conducere. In acest ultim caz, suma este mai mare. In Buletin este trecut ca procent aplicat, se pare, la salariul tarifar?!

Buletinul de calcul este generat de calculator, in urma prelucrarii datelor dvs. prin intermediul programului de calcul al pensiilor.

Mie nu mi-e greu sa scriu "da, au gresit cei de la pensii" dar parerea mea este alta. N-ati precizat daca salariul de merit apare in adeverinta in procent sau in suma. Nimeni nu calculeaza pensiile, in acest secol, la indicatia fostilor angajatori, ci cu ajutorul unui program.

Daca apreciati ca pensia este calculata gresit, puteti contesta decizia de pensie.
Eu va urez succes si raman la opinia mea.

Gabriela Pintea