avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu prenatal(sarcina si lauzie)conform ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu prenatal(sarcina si lauzie)conform legii 118/2010

Avand in vedere ca acest concediu este concediu medical, cu codul 08 si se calculeaza ca fiind 85% din media ultimelor 6 luni, mai este supus reducerii cu 25%?In sistemul bugetar...
Cel mai recent răspuns: sce76 , utilizator 16:44, 16 August 2010
Legea nr.118 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, care prevede diminuarea cu 25% a veniturilor din sistemul bugetar, nu prevede si reducerea indemnizatiei de concediu medical, aceasta indemnizatie se calculeaza pentru munca prestata de salariat anterior intrarii in concediu.
elena savciuc a scris:

Legea nr.118 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, care prevede diminuarea cu 25% a veniturilor din sistemul bugetar, nu prevede si reducerea indemnizatiei de concediu medical, aceasta indemnizatie se calculeaza pentru munca prestata de salariat anterior intrarii in concediu.

Legea 118/2010 prevede diminuarea cuantumlui brut care include sporuri, indemnizatii si alte drepturi...prin urmare cred ca si medicalele se reduc cu 25%.
Prin cuantum brut asta se subintelege ...
Indemnizatia de concediu medical se caluleaza pentru munca prestata de asigurat anterior intrarii in concediu, iar Legea nr.118/2010 dispune numai pentru viitor. De aici deduc ca nu au cum sa-ti reduca cu 25% indemnizatia.

Media veniturilor lunare din ultimele 6 luni va cuprinde, in curand, si venituri lunare reduse cu 25%, insa diminuarea cuantumului brut lunar al indmenizatiei nu este, inca, prevazuta de lege.
Ultima modificare: Joi, 15 Iulie 2010
Elena Savciuc, Consultant resurse umane
legea 118 actioneaza asupra salariilor nu asupra concediilor de boala.Eu lucrez la privat si iau indemnizatia de la stat deci nu are cum sa ma afecteze reducerea de salar de la privat.Cu atat mai mult cu cat legea 118 nu actioneaza in nici un fel OUG 158 cea care reglementeaza concediile de boala (atat pt bugetari cat si pt privati)
Deci ramane 85% din media veniturilor atat pentru privati cat si pt bugetari.
andad a scris:

Legea 118/2010 prevede diminuarea cuantumlui brut care include sporuri, indemnizatii si alte drepturi...prin urmare cred ca si medicalele se reduc cu 25%.
Prin cuantum brut asta se subintelege ...



Acolo unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem (ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus).
Indemnizatia pentru concediul medical nu este stabilita prin Legea nr.330/2009 si nici prin OUG nr.1/2001, acte normative specificate expres in Lg nr.118/2010.
Prin urmare, indemnizatia de concediu medical nu este supusa reducerii cu
25 %.

Alte discuții în legătură

Reducere 25% miha02 miha02 Buna ziua, Am o mare rugaminte in legatura cu aplicarea Legii 118 / 2010. Intrebarea este: 25% se scad din indemnizatiile pentru incapacitate temporara de ... (vezi toată discuția)
-25% si din concediul de odihna? ralubriela ralubriela Valoarea pecuniara a concediului de odihna in invatamant se supune reducerii cu 25% a salariilor bugetarilor?#-o (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu crestere copil elena claudia ianasi elena claudia ianasi Buna ziua, Va rog sa imi spuneti si mie care este modalitatea de calcul a indemnizatie pentru concediu pre si post natal. De asemenea, ma intereseaza cum se ... (vezi toată discuția)