Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu prenatal(sarcina si lauzie)conform ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu prenatal(sarcina si lauzie)conform legii 118/2010

Avand in vedere ca acest concediu este concediu medical, cu codul 08 si se calculeaza ca fiind 85% din media ultimelor 6 luni, mai este supus reducerii cu 25%?In sistemul bugetar...
Legea nr.118 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, care prevede diminuarea cu 25% a veniturilor din sistemul bugetar, nu prevede si reducerea indemnizatiei de concediu medical, aceasta indemnizatie se calculeaza pentru munca prestata de salariat anterior intrarii in concediu.
elena savciuc a scris:

Legea nr.118 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, care prevede diminuarea cu 25% a veniturilor din sistemul bugetar, nu prevede si reducerea indemnizatiei de concediu medical, aceasta indemnizatie se calculeaza pentru munca prestata de salariat anterior intrarii in concediu.

Legea 118/2010 prevede diminuarea cuantumlui brut care include sporuri, indemnizatii si alte drepturi...prin urmare cred ca si medicalele se reduc cu 25%.
Prin cuantum brut asta se subintelege ...
Indemnizatia de concediu medical se caluleaza pentru munca prestata de asigurat anterior intrarii in concediu, iar Legea nr.118/2010 dispune numai pentru viitor. De aici deduc ca nu au cum sa-ti reduca cu 25% indemnizatia.

Media veniturilor lunare din ultimele 6 luni va cuprinde, in curand, si venituri lunare reduse cu 25%, insa diminuarea cuantumului brut lunar al indmenizatiei nu este, inca, prevazuta de lege.
Elena Savciuc, Consultant resurse umane
legea 118 actioneaza asupra salariilor nu asupra concediilor de boala.Eu lucrez la privat si iau indemnizatia de la stat deci nu are cum sa ma afecteze reducerea de salar de la privat.Cu atat mai mult cu cat legea 118 nu actioneaza in nici un fel OUG 158 cea care reglementeaza concediile de boala (atat pt bugetari cat si pt privati)
Deci ramane 85% din media veniturilor atat pentru privati cat si pt bugetari.
andad a scris:

Legea 118/2010 prevede diminuarea cuantumlui brut care include sporuri, indemnizatii si alte drepturi...prin urmare cred ca si medicalele se reduc cu 25%.
Prin cuantum brut asta se subintelege ...

Acolo unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem (ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus).
Indemnizatia pentru concediul medical nu este stabilita prin Legea nr.330/2009 si nici prin OUG nr.1/2001, acte normative specificate expres in Lg nr.118/2010.
Prin urmare, indemnizatia de concediu medical nu este supusa reducerii cu
25 %.