Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere 25%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere 25%

Buna ziua,
Am o mare rugaminte in legatura cu aplicarea Legii 118 / 2010.
Intrebarea este: 25% se scad din indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca indiferent de cine sunt suportate?
Va multumesc anticipat

Legea nr.118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar, publicata in Monitorul Oficial nr. 441 din 30 iunie 2010, nu face referire la OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate. Deci, cuantumul indemnizatiei de concediu medical nu se reduce cu 25%.

OUG nr.158/2005, la art.10 alin.(1), prevede ca: baza de calcul a indemnizatiei de de concediu medical se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.

Cunatumul brut al indemnizatiei de concediu medical nu se reduce cu 25%, insa indemnizatia se va diminua prin faptul ca incepand cu luna iulie se reduc veniturile cu 25%.