Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Diurna externa legala scade cu 25% de la 1 iulie ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Diurna externa legala scade cu 25% de la 1 iulie ?

Art.2 alin 1 lit.a din Legea 118/30.06.2010 reduce cu 25% diurna externa pentru institutiile publice cu 25% pana la sfarsitul anului 2010? Daca este asa, atunci si diurna externa deductibila pt societati comerciale scade corespunzator. Multumesc pentru opinii.
codul fiscal :
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
b) suma cheltuielilor cu indemnizaţia de deplasare acordată salariaţilor pentru deplasări în România şi în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice;
~~~
Art. 2. -legea 118
(1) Se reduc cu 25% urmatoarele drepturi de natura salariala de care beneficiaza personalul din cadrul autoritatilor si institutiilor publice, indiferent de modul de finantare al acestora:
[...] ... si celelalte drepturi in valuta si in lei ale personalului trimis in misiune permanenta in strainatate, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv in Hotararea Guvernului nr. 518/1995 privind unele drepturi si obligatii ale personalului roman trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar, cu modificarile si completarile ulterioare;

Parerea mea este ca da, si deductibilitatea pentru societati se reduce .
Magda Staicu, Consultant fiscal
Multumesc pentru confirmare!
Adica daca in urma diurna in Germania era de 35 euro,acum va fi de 26,25 euro?Si la cazare daca era 150 euro,acum va fi 112,5 euro?
Deductibil 26.25*2.5; cel putin asa se intelege din modificare.
hemilio a scris:

Deductibil 26.25*2.5; cel putin asa se intelege din modificare.

Din intrepretarea prevederii din Codul Fiscal si art.2 din L118/2010, eu inteleg ca reducerea se refera strict la drepturi de natura salariala si alte drepturi de care beneficiaza personalul din cadrul autoritatilor si institutiilor publice , ca masura temporara de "reechilibrare bugetara", si nu se refera la modificarea nivelului legal stabilit, care ramane acelasi din anexa HG 518/1995.
godspeed, utilizator