Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diurna de deplasara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diurna de deplasara

S-a schimbat valoarea diurnei?
Da diurna pentru deplasari interne s-a redus cu 25%

Lege nr. 118/2010

Art. 2. - (1) Se reduc cu 25% următoarele drepturi de natură salarială de care beneficiază personalul din cadrul autorităţilor şi instituţiilor publice, indiferent de modul de finanţare al acestora:

a) cuantumul drepturilor reprezentând salarizarea în valută şi alte drepturi în valută şi în lei ale personalului trimis în misiune permanentă în străinătate şi, respectiv, ale personalului român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar, prevăzute în anexa nr. V/3 la Legea-cadru nr. 330/2009 şi în Hotărârea Guvernului nr. 837/1995 cu privire la criteriile de salarizare în valută şi celelalte drepturi în valută şi în lei ale personalului trimis în misiune permanentă în străinătate, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv în Hotărârea Guvernului nr. 518/1995 privind unele drepturi şi obligaţii ale personalului român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar, cu modificările şi completările ulterioare;

b) drepturile prevăzute la art. 104 alin. (3) şi art. 107 alin. (4) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare;

rbtm a scris:

Diurnele au scazut cu 25% si pentru firmele private, aflate pe profit (adica acum este 10.125*2.5=25,3125RON)?
Aceasta scadere se aplica si pentru delegatiile in strainatate?

:offtopic:
continuati va rog, in topicul deja inceput
mersi :)

~~~
da, pentru ca :
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
b) suma cheltuielilor cu indemnizaţia de deplasare acordată salariaţilor pentru deplasări în România şi în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice;
art 21 cf
Da , si diurna deductibila pentru deplasare in strainatate se reduce .
Deci sa inteleg ca daca am o delegatie pentru o zi pe Germania, din cei 35 eur care reprezinta diurna, eu pot sa deduc doar 26.25 eur? Cu restul de 8.75 eur ce fac?
S-au modificat cumva si plafoanele de diurna externa, ca eu nu am gasit nimic.
HOTÃRÂRE nr. 518 din 10 iulie 1995 privind unele drepturi şi obligaţii ale personalului român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar

Art. 17
(1)Se recomandă agenţilor economici, alţii decât cei prevăzuţi la art. 16 alin. (1), precum şi fundaţiilor, asociaţiilor şi altora asemenea, să aplice în mod corespunzător prevederile prezentei hotărâri.
(2)În situaţia în care persoanele juridice prevăzute la alin. (1) acordă drepturi superioare, cheltuielile efectuate cu această destinaţie, care se au în vedere la calcularea profitului impozabil, nu pot depăşi pe cele cuvenite personalului respectiv, în limitele şi în condiţiile stabilite prin prezenta hotărâre.

Din cele trei temeiuri legale : ce am extras mai sus din HG 518, ce a postat colegul mai sus, extras din 118 si art 21 alin 3 cod fiscal , rezulta ca puteti acorda , ca si pana acum , orice cuantum de diurna doriti , dar suma deductibila la calculul impozitului pe profit este , cum ati dat dvs exemplul cu Germania , doar 26,25 eur .
Restul este nedeductibil .
39. Sunt cheltuieli deductibile limitat, de exemplu, următoarele:
- cheltuielile reprezentând indemnizaţia de delegare şi detaşare în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, sunt deductibile, respectiv în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice;

Deci limita pentru institutiile publice este in general 35 euro. Aceasta limita s-a redus cu 25% si limita deductibila este de 2.5 ori fata de nivelul pentru institutiile publice adica: 35x0.75x2.5= 65.25 euro deductibili maxim pentru o zi