Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general marfa in custodie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

marfa in custodie

La o firma s-a primit marfa in custodie pe perioada campaniei promotionale..
LA sf. campaniei promotionale eceasta intra in contul de gestiune 371-marfa.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat:cum inregistrez factura?La data primiri in custodie sau la dat intrari ca marfa?
Multumesc..
Nu puteti inregistra o factura anterior datei la care a fost emisa. Trebuie sa respectati data facturii.
nu stiu daca deja ai rezolvat ...dar...

si eu lucrez cu custodie ...
la custodie se cam lucreaza de obicei cu aviz de insotire a marfii (fara tva ...sau cu tva neexigibil...am avut si asa ...)si nu direct cu factura ....
custodia e pe 357 ..scoaterea din regimul de custodie se face cu aviz pe minus de la furnizorul tau si daca se vrea aducerea ca si marfa cu factura aferenta de la furnizorul tau....sau direct cu factura la marfa respectiva ...
cum ai primit ...?
atentie la custodie ...se tine evidenta separat fata de cealalta marfa ...
contract in primul rand sa aveti cu furnizorul...
sper sa va fi ajutat ...

cu aviz am intrare marfa in custodie,urmeaza factura la sf. luni.
Multumesc de ajutor,tuturor:D